Tebrikler, İşiniz Büyük Bir Ödül Kazandı – Peki ya Şimdi?

0
1958

Bir girişimci olarak ürününüzü her zaman doğrulayacak yollar ararsınız. Elbette, kendi teknolojinizin piyasanın en iyisi olduğunu siz bilirsiniz; ama asıl konu geriye kalan herkesi de buna ikna etmektir.

 

Ancak sınırlı kaynaklarla rakiplerinizi harcayamazsınız ve gazetecilerin birçoğu da mecbur kalmadıkça size bedava medya vermeyecektir. Öyleyse hak ettiğiniz saygıyı nasıl kazanabilirsiniz? Çantanızdaki en çok gözden kaçırdığınız pazarlama stratejilerinden biri de bir ödül kazanmaktır.

 

Mayısta şirketim Guiness Dünya Rekorunu en hızlı mesaj yazan klavye için kırmaya koyuldu. Teknolojimizle farklı bir şey yaptığımızı biliyorduk ama herkes de aynı şeyi iddia ediyordu, kendimizi ayrıştırmak giderek zorlaşıyordu. Ancak kazandıktan sonra küresel bir farkındalık oluşturmayı, işlerimizi arttırmayı ve değerli ortaklıklar kazanmayı başardık.

 

Yine de, ödülü kazanmak size kendiliğinden yeni müşteriler ve hevesli yatırımcılar kazandırmayacaktır. Hatta, bu yeni ve ışıl ışıl ödülünüzü sermayeleştirmeyi başaramazsanız işinize gösterebileceğiniz, elle tutulur bir faydası da olmayacaktır.

 

Ödülünüzü Başarı İçin Bir Basamak Olarak Kullanın

 

Bir ödül kazanmak şirketinizin konumunu geçerli kılmasına ve farkındalık yaratmasına yardımcı olabilir ancak bir unvan ve zafer bu artıları kendi kendine getirmeyecektir. Bunun yerine, ödülünüzü şirketinizin en büyük hedeflerini gerçekleştirmek için açılan bir rampa olarak kullanmanız gerekir. İşte ödül veya rekorunuzu en verimli şekilde kullanmak için atabileceğiniz beş adım:

 

1) Hedeflerinizi temel alan ödüller kazanın. Kazanabileceğiniz birkaç farklı ödül vardır ve bazıları işinize diğerlerinden daha uygundur. Örneğin, tüketici farkındalığı oluşturmaya çalışıyorsanız daha geniş bir kitleye hitap eden ödüller kazanmalısınız. Ödülün prestiji ve ne kadar zorlayıcı olduğunun bir önemi yoktur. Önemli olan ödülün tanınan yasal bir kaynaktan geliyor olmasıdır. Çok sıkı kriterleri ve az kazananı olan ödüller almak işinizin gerçek değerini daha iyi yansıtacaktır.

 

Ödülümüzle öncelikli hedefimiz dünyanın en hızlı klavyesi olarak piyasadaki konumumuzu sağlamlaştırmak ve farkındalık yaratmaktı bu yüzden Guinness Dünya Rekorlarını seçtik çünkü tanındık bir marka bu hedeflere ulaşabilirdi. Mesela, şirket kültürüyle ilgili bir ödül kazanmanın bizim için bir anlamı olmazdı. En iyi sonuçlar için özgün hedeflerinizi tamamlayıcı ödüller kazanmaya çalışın.

 

2) Resmi bir marka kullanın.  Sadece kapalı kapılar ardında konuşulan bir ödülün pek bir değeri yoktur. Birçok ödül organizasyonunun kazananlar üzerinde olumsuz etkiler bırakan tanındık markaları vardır. Pazarlama kanallarınızda resmi markanızı kullanabilme haklarınızı almak için ruhsat vergilerini ödeyin. Tanınabilir bir markanın bir gazetecinin gözüne takılma ihtimali çok daha yüksektir.

 

3) Konuşun! Bir ödül yeni ve heyecan verici yayınlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Birçok gazeteci sizi sadece siz istediğiniz için yazmaz ancak yeni bir rekor veya bir ödül onlara teşvik edici bir hikaye açısı sunabilir. Mevcut reklamcılık ilişkilerinizi kullanın, dış reklam ajanslarına başvurun veya başarınızı sosyal medyada duyurun. Ödül etrafında yegane bir çevre oluşturarak bunu hedef kitlenizde ilgi uyandıracak bir kanca gibi kullanın.

 

Şirketinizin başarısını yetenekli bireyleri, yatırımcı ve potansiyel ortaklarınızı ürününüzün geçerliliğine ikna etmek için de kullanabilirsiniz. Bir rekor veya ödül aynı zamanda çalışanlarınızın emeğini de verimli kıldığından moralleri de yükseltecektir. Yaptığınız her şey her zaman işinizi büyütmese bile önemlidir.

 

4) Stratejik olun. Bir ödül kazanmak heyecan vericidir ancak kazandığınızı hemen duyurmak zorunda da değilsiniz. Bunun yerine, bu haberi işinizle ilgili stratejik bir amaca bağlayın. Örneğin, dünya rekorumuzun duyurusunu iOS 8’in piyasaya sürülmesinden hemen sonra olacak şekilde zamanladık ve rekor duyurusundan sonra da medyadan faydalanabilmek için fiyatlarımızı düşürdük.

 

Ödül organizasyonu ile anlaşarak zamanlama konusunda birlikte çalışın. Ödülü aldıktan birkaç hafta sonra bir yenilik piyasaya sürüyorsanız iki duyuruyu da birleştirerek farkındalığı arttırmayı düşünmelisiniz. Yeni müşteriler kazanmanın yanısıra yeni ortaklar da elde edebilirsiniz.

 

5) Ortaklarınızı birlikte pazarlama yapmaya teşvik edin. Stratejik ortaklıklar ödülünüzün farkındalığını çok büyük boyutlara çıkarabilmektedir. Ortaklarınızdan duyurunuzun tanıtımını yapmalarını isteyin, eğer bunu yaymaya hevesli başka bir şirket tanımıyorsanız ödülü veren ajansa zaferinizin reklamının yapılması için onların pazarlama kanallarını kullanıp kullanamayacağınızı sorun.

 

Rakiplerinizin reklamları çarpıtarak piyasadaki en iyi ürünü sattıklarını iddia etmeleri kolaydır ancak tanınan bir ödül veya rekor onların iddiasını çürütmek için ihtiyacınız olan şeyi size sağlayacaktır – eğer bunu avantajınıza kullanmayı bilirseniz tabi. Ne de olsa bir konuda en iyi olmak ancak herkes bunun gerçek olduğunu bildiğinde çok daha anlamlı olmaktadır.

 

Bu makale  Young Entrepreneur Council’ın  13 Ocak 2015 tarihinde forbes.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here