Tel Aviv Google

Pandeminin bitmesiyle birlikte 2 yıllık fellow programının içerisinde bulunan İsrail gezisini Fellow’lar ve GİRVAK ekibi ile birlikte gerçekleştirdik. Bu gezinin bana katkısı çok fazla oldu. Yazımda bu gezinin bir parçası olan “Google for Startups Campus” gezimizden ve Google’ın böyle bir oluşumda neler yaptığından bahsetmek istiyorum.

Sabah saatlerinde Google’ın dünyadaki 7 Startup Campus merkezinden biri olan Tel Aviv’deki binasına giriş yaptık, resepsiyondan geçtikten sonra yemek katıyla karşılaştık ve aynı zamanda bizi Google’ın Tel Aviv’de yatırım yaptığı şirketlerin bir tablosu karşıladı. Ardından bina içerisindeki küçük konferans salonuna çıktık. Konferans salonunda Google’dan temsilcilerin konuşmalarını, neler yaptıklarını ve Startup Campus ile neyi hedeflediklerini ilk ağızdan dinleme ve soru sorma fırsatına sahip olduk. İkinci kısımda İsrail’in önde gelen tarım ve sağlık startuplarının yenilikçi çözümlerini dinledik. Ardından merkezin yöneticisi bize binayı gezdirdi.

Tel Aviv’deki binanın üst katları google’ın desteklediği startupların birlikte çalışabileceği çalışma alanlarından, toplantı odalarından oluşuyordu. En üst katta ise startupların şirketlerini tanıtabileceği profesyonel podcast odası ve video çekme alanı bulunuyordu. Yenilikçi tasarıma sahip olan bina bir startupın ihtiyaç duyabileceği her türlü alanda onlara destek olacak yeterliliğe sahipti.

Google for Startup, Google’ın dünyanın dört bir yanındaki gelişme aşamasındaki startupları teknoloji, eğitim ve network alanında destekleyerek başarılı olmasını sağlamak için oluşturduğu bir kurumdur. London, Madrid, Sao Paulo, Seoul, Tel Aviv, Tokyo ve Warsaw’daki 7 merkezinde startuplara alan yaratıyor ve etkinlikler düzenliyorlar. Aynı zamanda düzenledikleri online programlar ile startupların gelişmelerine destek oluyorlar. Bu programları kısaca açıklayacak olursam:

Siyahi Kurucu Fonları(Black Founders Funds):

Siyahi ve Latin kurucuya sahip olan startupları destekledikleri fondur. Tohum öncesi ve Seri A arasındaki yatırımlara özeldir.

Büyüme Akademisi(Growth Academy):

Almanya, İsviçre ve Avusturya’ya özgü olan ve en az 1 kadın kurucu şartı olan program 8 hafta sürüyor ve online workshoplar ve uzmanlar eşliğinde startuplara büyüme startejilerini geliştirme imkanı sunuyor.

Hızlandırıcı:

Avrupa’da Vaşova ve Malaga aynı zamanda Sao Paulo ve Tokyo gibi merkezlerde seçilen startuplara ihtiyaçları doğrultusunda googleun ürünleri kullanabiliyor aynı zamanda google içerisindeki farklı alanlardaki takımlardan mentorlük alma şansına sahip oluyor.

Startup Okulu:

Yeni kurulmuş startuplara youtube üzerinden derslerin ve görevlerin verildiği bir eğitim programı

Kurucular Akademisi:

Mentörlük odaklı kadın kurucular tarafından kurulan startuplara büyüme imkanlarına ulaşım ve yatırımcı bulma noktasında destek oluyor. Aynı zamanda Google seçilen startuplar ürün-market uyumu veya doğru takım üyesi bulma noktalarda birebir destek oluyor.

Startup Cloud Programı:

Girişimin başında olan ve yatırım almamışs startuplara 2 yıl içerisinde google ürünlerinde kullanabilecekleri 2000 dolara kadar destek sağlamaktadır. Aynı zamanda başlangıç sermayesi ile desteklenen startuplara ilk yılda Google Cloud ve Firebase masrafları için 100.000 dolara kadar kredi desteği sağlanırken 2. Yılda bu alandaki masrafların yüzde 20’si yine kredi olarak şirkete destek verilerek katkı sağlanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*