Temel Font Çeşitleri

İletişim tasarımında, tipografi çok önemli bir rol oynar çünkü web siteleri veya mobil uygulamalar gibi kullanıcı arayüzleri tasarımlarında metinlerin net ve okunaklı olması gereklidir. Metinler iletişimde en önemli araçlardan biridir ve iyi bir tipografi anlayı

İletişim tasarımında, tipografi çok önemli bir rol oynar çünkü web siteleri veya mobil uygulamalar gibi kullanıcı arayüzleri tasarımlarında metinlerin net ve okunaklı olması gereklidir. Metinler iletişimde en önemli araçlardan biridir ve iyi bir tipografi anlayışı ile tasarlanmış metinler, iletişimi daha etkili hale getirir. Kullanıcı deneyimini optimize etmek için, tipografi tasarımı göz önünde bulundurulmalı ve tasarımın amacına uygun olarak optimize edilmelidir. 

Bu uzun girizgâhdan sonra bu yazıma ilham veren kitaptan bahsetmeden geçemeyeceğim. Tam Benim Tipim: Bir Font Kitabı. Eğer konuya biraz ilgiliysen şiddetle tavsiye ediyorum.

Typeface Nedir?

Kısaca font ailesi diyebiliriz. İçinde bir fontun italic, bold, semibold, regular gibi çeşitlerini bulunduran kümeye denir.

Font Nedir?

Özel bir şekilde hazırlanmış, tasarlanmış harf rakam yada sembollere denir.

Genel Font Kategorileri

5 temel font kategorisi vardır.

– Serif

Serif yazı tipleri, harf formlarının uçlarında ekstra vuruş olan serif’lere sahip yazı türleridir. Bu yazı tipleri tarih, gelenek ve dürüstlük duygularını çağrıştırır. Serif kategorisine giren farklı şekiller, kalınlıklar ve uzunluklar içeren birçok yazı tipi vardır. (Old style, Transitional, Slab serif, Didone)

Display font çeşitleri hakkında geniş bir kaynak: https://pimpmytype.com/display-text/ 🙂

                                                                            ***

Ben Betül. Challenger’ım. Aynı zamanda 2 aydır freelancer UI/UX tasarımcı olarak çalışıyorum. Amacım UI/UX alanında türkçe kaliteli içerik sayısını artırmak, yaygınlaştırmak ve  paylaşımlarımla öğretirken öğrenmek. Beni ve UI/UX öğrenim sürecimi daha yakından tanımak istersen Linkedin, Twitter yada Slack hesaplarımdan bana ulaşabilirsin.

Başka bir postumda görüşmek üzere 🙂

–>
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Yemek ve Girişimcilik

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Girişimcilik tabirinin belirli kalıplara sığdırılamayacağının en güzel örneklerinden biri olarak yemekte yapılan girişimlerden bahsetmek istiyorum. Girişimciliğin hayatımızın aslında…

4 Şehir Bir Gelecek

Son bir yıl içerisinde girişimcilik ekosistemi gelişmiş 3 gelişmekte olan da 1 şehir gördüm: Londra, İsrail, San Francisco…