Tüketici Araştırmaları Zirvesi Notlarım

Herkese merhaba, ben Ferit.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından düzenlenen 23. Araştırma Zirvesi,  “Değere değer” teması ile katılımcılarına şaşırtıcı, yenilikçi bilgilerin açıklandığı, değere değer katan işlerin paylaşıldığı, hayatın çok yönlülüğünü vurguladığı etkinlik iki gün sürdü.

Ben sadece zirvenin ikinci gününe katılabildim.

İlk dikkatimi çeken konular birbirinden bağımsız noktalarda bulunan sektörlerin birlikte araştırmasıyla elde edilmişti. İlgimi çeken beş araştırmadan özetle bahsedeceğim.

3.Think with Google, en çok aramanın, araştırmanın gerçekleştiği platformlardan biri olan Google’da da işimize yarayacak veriler paylaşıldı.

  • İlk olarak  “kolay”, “basit”, “kişiye özel”  kelimeleri Google aramalarında merak edilen ana içerikle birlikte aramalarında ciddi artış göstermiş. Burada kişiye özel araştırmasını en çok kullanan Migros’un “Tam Bana Göre” yeni appinin de zirvede tanıtıldığı ve müşteri kişiselleştirmesinde ne kadar ileri gittiği paylaşıldı.
  • Tüketici Youtube ve Google’ı yapacağı alışveriş ile ilgili karar destek sistemi gibi kullanıyor. Yani fikir alıyor. Özellikle araba almak isteyen bir kullanıcı %73 oranında almak istediği aracın test sürüşünü Youtube’da izlemiş olarak geliyormuş.
  • Alışveriş tutarı ne kadar artıyorsa Google aramaları benzer oranda detaylanıp çeşitleniyormuş.
  • Youtube izlemeleri en çok akıllı ev televizyonlarında patlama yaşıyormuş. (Markaların buraya yatırım yapması da burada etkili)

Ayrıca “en iyi, şu anda, yanımda” kelimeleri de Google’da son dönemin en çok kombinlenerek arama yapılan başka kelimeleri.

4.Yetkin Report – Araştırmacı Gazeteci Murat Yetkin, küreselleşme ve ulus devlet gidişatını anlattı. En çok üzerinde durduğu konu “Tüm bilinen büyük liderler Küreselleşme Karşıtı’dır” oldu.  Raporu detaylı incelemek ve takip etmek isterseniz link burada; https://yetkinreport.com/

5. Samsara – Ebru Ceylan, Sanat Ekonomisi ile değer yaratmak üzerine araştırmalarını paylaştı. Burada ilgimi çeken soru şuydu, “Hangi sanat eserleri daha çok ilgi ve heyecan uyandırır?” Bu sanat eserlerinin öne çıkan özellikleri markaların pazarlama faaliyetlerinde kullanılırsa neler olur? Çalışmanın çıkış noktasıysa “rezonans” ile sanatın pazarlama dahil edilmesi. 

Yine incelemek isteyen olursa link; https://samsarartproject.com/home/

Araştırmalar oldukça detaylı ve yoğun emek harcanan işlerdi. Hemen her araştırmanın uygulama metodolojisi, kaynakçası hakkında bilgiler verildi. 

Bu yararlı zirveyi düzenleyen Yüksek Lisans Hocalarım Yener Girişken ve Eda Ocak’a çok teşekkür ederim.

Sevgiler.

“Zeka; İki bağımsız noktasında arasında ilişki kurabilme kabiliyetidir.”  – Albert Einstein

–>
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir