Twitter 10 Yaşında – 10. Doğum Gününü Kutlayan Twitter’ın Geçmişi

0
1906

20. yılını da kutlayabilir mi?

10 yıl önce 22 Mart’ta, Twitter’ın kurucu ortaklarından Jack Dorsey tüm zamanların ilk tweet’ini attı. Şöyle diyordu; “az önce twttr’ımı kurdum”.

 

Twitter’ın gerçek gücünün ortaya çıkabilmesi için birkaç yıl geçmesi gerekti, ancak şu anda siyasi akımlardan şirketlerin pazarlama stratejilerine kadar pek çok alandaki etkisi yadsınamaz.

 

Dorsey, Ev Williams, Biz Stone ve Noah Glass’ın parlak fikri ilk olarak “Twttr” adıyla doğdu ve Dorsey’in ilk tweet’inden yalnızca birkaç ay sonra halka açık hale geldi. Mart ayında ise Austin’de her yıl düzenlenen Southwest Festivali sırasında popülerliğini artırdı. Bundan sonraki süreçte ise teknoloji uzmanı Chris Messina’nın buluşu olan hashtag kullanımı da dahil olmak üzere internet kültürü üzerindeki etkisi gün geçtikçe arttı.    

 

2011 yılındaki Arap Baharı sırasında Orta Doğu’da yaşayan vatandaşların gerçek bir siyasi değişimi organize etmesini ve gerçekleştirmesini sağladı. 2012 yılında ise ABD Başkanı Barack Obama yeniden seçildiğini twitter üzerinden duyurdu. Attığı o tweet ise o güne kadar en çok retweet edilen tweet idi.

 

Twitter sonuç olarak gerçek bir işletme haline geldi ve 2013 yılının sonlarında halka açılarak iyi niyetli bir teknoloji firması olduğunu kanıtladı. 2015 yılında zorluklara göğüs gererek 2.2 milyar Amerikan Doları ciro yaptı (521 milyon Amerikan Doları kaybetti). Bu kaybın sebebi Wall Street’i kaygılandıran Twitter kullanıcılarının yavaş büyümesine rağmen reklam veren firmaların azalmasıydı.

 

Tüm bunlara rağmen Twitter kimlik krizlerinden, ahlak (ve tabii ki hisse bedeli) eksilmesinden ve düzensiz bir iş ortamından kurtulmaya çalışan bir firma. Twitter’ın kurucu ortaklarından olan ve yakın bir zamanda San Francisco şirketinin başına geri dönen Dorsey’in şu anda tek bir görevi var: Twitter’ı Düzeltmek.

 

Reklam verenlerin, yatırımcıların ve hem şimdiki hem de geçmişteki Twitter kullanıcılarının Fortune yetkilisi Erin Griffith’e söylediğine göre Twitter’ı biri düzeltebilecekse o kişi Dorsey.

 

 

Bu makale fortune.com’da Kia Kokalitcheva tarafından 2016’da yazılan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here