Twitter’da Takip Edilebilecek 20 Dijital Pazarlama Uzmanı

Bu 20 dijital pazarlama uzmanının, tweetlerini, ipuçlarını ve hilelerini asla kaçırmayın.

 

Özellikle dijital pazarlama konusunda internette takip edecek yeni kişiler bulmak için sıklıkla arayışa girerim. Her gün en az bir saatimi, topluluklarla etkileşime geçerek ya da onlar hakkında okuyarak geçiririm — Bunu hayat boyu sürecek olan öğrenme sürecimin bir parçası olarak görüyorum.

 

Uyumluluk ve toplam erişim oldukça önemlidir. En iyi dijital pazarlama uzmanlarını belirlerken yapılan re-tweetleri bir ölçüt olarak aldım. BuzzSumo isimli mükemmel bir içerik keşfetme aracı kullandım.

 

Benim asla bilimsel olmayan metodum aynı zamanda, belirli hashtagleri etkileyen ve belirleyen TweetReach’i (tweetlerin ve konuların dolaşımını size gösterir) kontrol etmeyi de içeriyor, hatta bununla birlikte takip ettiğim insanları daha iyi tanımamı da sağlıyor. Tüm bunların sonrasında, eğer benim ilgi alanımla alakalı bir şey söyledilerse görebiliyorum ve bu insanlar benim için LinkedIn’de de bağlantı kurmama değer insanlar grubuna giriyorlar.

 

Benim için önemli olan bir diğer konu ise; takip ettiğim kişilerin insanlarla iletişim halinde olması ve sadece otomatik tweet atmamaları. Demek istediğim, elbette ki yayınları takip ediyoruz ve zaten tweet atmalarını bekliyoruz ama aynı zamanda takip ettiğimiz kişilerin başka insanlarla da iletişim içinde olmaları, bizim de onların konuşmalarına şahit olmamız oldukça önemli bir nokta.

 

Aşağıda, Twitter’da takip edebileceğiniz en iyi 20 dijital pazarlama uzmanının isimlerini veriyorum — benim takip etmekten zevk aldığım, sizin de keyif alacağınızı düşündüğüm ve işlerinde uzman olan insanlar.

 

 1. John Shahidi — CEO, Shots

 

Gittikçe artan, ortalama 3.800 retweet alan ve 354.000 takipçisi olan John, tonlarca ilginç röportaj, blog yayınları ve ilgili makaleler paylaşıyor. Şimdilerde, Medium’da da yazılarını yayınlamaya başladı ve şüphesiz ki gelecekte de paylaşacağı bir sürü ilginç içeriği olacak.

 

 1. Donald Miller — Kurucu, StoryBrand

 

Donald, 219.000 takipçisiyle sürekli olarak yeni pazarlama önerileri paylaşırken, aynı zamanda girişimciler ve iş adamları için ilham veren içerikler tweetliyor. Şirketi, StoryBrand işletmelere yardım ederken, Don bugünlerde, çok satanlar listesine doğru tırmanan ve ilişkileri konu alan ScaryClose isimli bir kitap yazdı.

 

 1. Rand Fishkin — Wizard of Moz (Moz Büyücüsü)

 

Uzun online pazarlama kariyeri boyunca, Rand işini giderek büyüterek 228.000 takipçiye ulaştı. Derin bilgisi ve bilgisini paylaşma konusundaki cömertliği sayesinde, Fishkin süper etkileşime sahip takipçileriyle daima diyalogda kalıyor ve yazdığı tweetlerin %66’sı retweet alıyor.

 

 1. Mike Street — podcaster, SmartBrownVoices

 

Mike Street’in 49.000’in üzerinde takipçisi bulunmakta ve Smart Brown Voices adında dijital pazarlama üzerine, her hafta yeni bir ortam akışı sağlıyor. Attığı tweetlerin neredeyse yarısı, içeriklerinin kalitesi ve üretkenliği sayesinde, retweet alıyor.

 

 1. Tabitha Naylor — Satış ve Pazarlama Uzmanı

 

Tabitha, satış ve pazarlama üzerine tam zamanlı ve ilginç küratörlükler yapma konusunda bir uzman. 37.400 takipçisiyle sürekli bir iletişim içerisinde ve onlarla düzenli olarak tweetler paylaşıyor.

 

 1. Jay Baer — İşletme Stratejisti, Açılış Konuşmacısı ve Çok Satanlar Yazarı

 

Jay, Twitter’da pazarlama konusunda verdiği tavsiyeleri yoğun bir şekilde dikkate alan 150.000 takipçiye sahip, üretken bir blog yazarı. Gerçekçi bir yapıya sahip ve mükemmel bir konuşmacı. Attığı tweetlerin %43’ünün cevap almasıyla, oldukça üst bir seviyede iletişim ağına sahip.

 

 1. Ann Handley — Yazar, Pazarlamacı, Chief Content Officer, MarketingProfs (Pazarlama Profesyoneli)

 

Ann, içerik pazarlama endüstrisinin öncüsüdür ve vakit ayırma ve tavsiyeleri konusunda oldukça cömerttir. Yaklaşık 12.000 takipçisi, MarketingProfs, sektör organizasyonları ve dünyadaki olayları konu alarak paylaştığı kaliteli içeriklerden çok memnunlar. Pazarlamacılar için, onun derin bilgisi bir hazine niteliğindedir.

 

 1. Matt Heinz — Kurucu ve Başkan, Heinz Pazarlama

 

Dijital pazarlama dalında çeşitli ilgi alanları olan Matt Heinz, 56.000 takipçisiyle konusuyla ilgili ilginç makaleler paylaşmaktadır. Bir çok bilgiyi büyük bir uyumla bir araya getirir, içerik pazarlamasının, liderliğin, pazarlama stratejilerinin ve talep kuşağının iç yüzünü anlatır.

 

 1. Avinash Kaushik — Dijital Pazarlama Yazarı, Google Çalışanı, Yazar

 

Google için dijital pazarlama yazarlığı yapan, Web Analytics 2.0 ve Web Analytics: An Hour A Day’in yazarı olan beyinle tanışmak isterseniz Avinash’ı, Twitter’dan takip etmelisiniz. Attığı tweetler, 152.000 takipçisi tarafından ortalama 13 kere retweetleniyor ve ağzından çıkan her söz gelecekteki pazarlama dünyası adına bir ipucu işaret ediyor.

 

 1. Shelly Kramer — Pazarlama ve Marka Stratejisti

 

v3 Integrated Marketing’den Shelly Kramer’in 77.700 takipçisi bulunmakta ve attığı tweetlerin ortalama %32’si takipçileri tarafından retweetlenmektedir. Sosyal medya pazarlaması, içerik ve marka konusunda ünde bir kaç defa tweet atmaktadır.

 

 1. Mark Schaefer — Yazar ve Danışman, Schaefer Pazarlama Çözümleri

 

Mark, 104.000 takipçisiyle, popüler endüstri yayınlarından tonlarca bilgi paylaşmakta ve, aynı zamanda henüz keşfetmediğiniz daha küçük kaynaklardan da aktarım yapmaktadır.

 

 1. Jeff Bullas — Chief Evangelist, ShuttleRock

 

Forbes’un yayınladığı En iyi 50 Sosyal Medya Etkileyicisi listesine göre, dijital pazarlama konusunda ama özellikle sosyal medya pazarlaması konusunda, Jeff mutlaka takip edilmesi gerekilenler arasında. 301.000’in üzerinde takipçiye sahip ve tweet başına yaklaşık 6 kez retweet alıyor.

 

 1. Amber Naslund — pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı, Sysomos

 

Amber’i Radian6 zamanından ya da Brass Track Thinking isimliblog sayfasından tanıyor olabilirsiniz. Şimdilerde, sosyal analistler ve Sysomos adındaki istihbarat platformu ile birlikte, tonlarca kişilik ve pazarlama tavsiyelerini Twitter üzerinden 55.000’in üzerindeki takipçisiyle paylaşıyor.

 

 1. Danny Sullivan — Kurucu Editör, Search Engine Land, Marketing Land ( Arama Motoru Alanı, Pazarlama Alanı)

 

Danny, yarım milyon takipçiye hızla yaklaşıyor ve şüphesiz ki, ‘arama’ önemini sürdürdüğü sürece bu konuda endüstri lideri olmaya devam edecek. Google, Bing ya da diğer arama motorları hakkındaki haberleri ilk olarak ondan duyabilirsiniz, sahip olduğu bilgileri paylaşmak konusunda oldukça cömerttir.

 

 1. Dharmesh Shah — Kurucu / CTO, HubSpot

 

Dharmesh’in 254.000 takipçisi, pazarlama, harekete geçme, girişimcilik ve fonlama konusunda düzenli olarak deneyimli bir kişiden ve içeriden bilgi alma şansına sahip oluyorlar. İçerik pazarlaması konusunda ün yapmış ve lider olarak kabul edilen eksper, aynı zamanda 40’ın üzerinde işletmenin melek yatırımcısıdır.

 

 1. Brett Tabke — Kurucu, PubCon ve Webmaster World

 

Brett, iki tane büyük ve başarılı dijital pazarlama kaynağının sahibidir ve Twitter’dan özgün fikirlerini düzenli olarak 38.000 takipçisiyle paylaşır. Sahip olduğu PubCon, online olarak pazarlama konferanslarını içeren ünlü web sitesidir. Webmaster World ise, yıllardır SEO’nun ne demek olduğunu ve nasıl yapılacağını öğreten bir yerdir.

 

 1. Duane Forrester — Bing Webmaster Tools

 

Duane Bing’e geri döndü ve bütün topluluk mutluluktan havalara uçtu! Dijital pazarlama konferanslarının demirbaşı, akıllı, anlayışlı bir adam. Twitter’da 11.000 takipçiye sahip. İyi bir insan olduğu gibi, bilgisini paylaşmak konusunda oldukça da cömert.

 

 1. Greg Gifford — AutoRevo

 

Bu adamın Twitter’da niye 100.000 takipçisi olmaz ki? Hiçbir fikrim yok, ama bu durum neden fazla takipçi sayısının, kalite hakkında bir ölçüt vermediğinin kanıtı. Video bloglarında ve online konferanslarında gördüklerimle, Greg’in dijital pazarlama tavsiyelerinden olağanüstü bir derecede etkilendim. Aynı zamanda, domuz eti hakkında da tweet atıyor. Sevilmeyecek neresi var ki?

 

 1. Joe Pulizzi — Z Squared Medya

 

Joe, olağanüstü başarıya sahip pazarlama yayınlarının ve organizasyonlarının arkasındaki beyindir; Content Marketing Institute (İçerik Pazarlama Enstitüsü), Content Marketing World (İçerik Pazarlama Dünyası) ve Chief Content Officer. 68.000 takipçisi, içerik pazarlama konusunda belirlediği trendleri takip etmekten ve yayınlarda yazdığı süper anlayışlı köşe yazılarını okumaktan oldukça keyif alıyorlar.

 

 1. Will Critchlow — Distilled

 

Will’in 27.500 takipçisi bulunmakta ve SearchLove gibi yerlerde sempatik bir konuşmacı olarak yer almaktadır. Genellikle araştırma ve mobil konusunda geniş kapsamlı yazılar ve fevri tweetler paylaşır. Anlaşılabilir olarak araştırma dünyasının iç kısmını öğrenmek istiyorsanız, Will kesinlikle sizin adamınız demektir.

 

Bu makale inc.com’da Larry Kim tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Magic Leap

Yeni bir girişim, yarım milyar dolardan fazla bir bütçe iddiasıyla ve 3-D görüntü prodüksiyonuna getireceği yaklaşımla gözlerinizi kamaştırmak…