Twitter’ın Kurucusundan Yaratıcı Sırlar

People holding mobile phones are silhouetted against a backdrop projected with the Twitter logo in this illustration picture taken in Warsaw September 27, 2013. Twitter Inc, the eight-year-old online messaging service, gave potential investors their first glance at its financials on Thursday when it publicly filed its IPO documents, setting the stage for one of the most-anticipated debuts in over a year. Picture taken September 27. REUTERS/Kacper Pempel (POLAND - Tags: BUSINESS TELECOMS LOGO)

Biz Stone’un yazdığı Things a Little Bird Told Me: Creative Secrets from the Co-Founder of Twitter (Küçük Bir Kuşun Bana Anlattıkları: Twitter’ın Kurucusundan Yaratıcı Sırlar) kitabını okumayı yeni bitirdim. Uzun başlığı sizi yanıltmasın. Kitap 200 sayfadan biraz fazla ve teknoloji sektöründe yeni bir girişimciyseniz sizin için hızlı okunan bir kitap.

 

Kitap, Twitter’ın tarihi ve Biz’in girişimciler için ortaya koyduğu önerilerle dengeleniyor. Kitapta Biz’in, Twitter’ın diğer kurucusu Evan Williams ile Google’da nasıl çalışmaya başladığını öğreneceksiniz. İkili, kendi girişimleri olan podcast platformu Odeo’yu kurmadan önce Google’ın Blogger bölümünde birlikte çalışmış. Apple’ın iTunes üzerinden podcast hizmeti sunmaya başlamasıyla işler sarpa sarınca Evan şirketi kapatmak yerine çalışanları yeni yaratıcı projelere yönlendirmiş. Ardından Odeo’da çalışan bir diğer isim, Jack Dorsey, Twitter fikrini ortaya atmış.

 

Biz, Twitter’ın öyküsüyle iç içe geçmiş olarak girişimciler için ortak bir hikmeti olan önerilerini paylaşıyor. Aralarında şunlar da var:

 

  1. Sahip olduğunuz tek şey bir fikirden de ibaret olsa, yeni bir şirket kurarken yüksek düzeyde güvene sahip olun.
  2. Doğru kabul edilen kural ve kaideleri, onları körü körüne takip etmek yerine sorgulayın.
  3. Karşınıza çıkacak soruların tamamının yanıtlarını bilmediğiniz zamanlarda adapte olma esnekliğine sahip olun.

 

Benim çok değerli bulduğum ve daha az bilinen ipuçlarından bazıları ise şunlar:

 

  1. Baskı altında olmak, yaratıcılığı doğurur
  2. İnsani zafiyetlerinizi göstermeniz, diğerlerini size yardımcı olmaya teşvik eder
  3. Paranın peşinde koşmak yerine kullanıcılarınız için doğru olan şeyin peşinde koşarsanız, başarı da sizin peşinizden koşar

 

Teknoloji alanında yatırım yapan biri olarak ilhama ihtiyacınız varsa, teknoloji sektöründe yatırım arayışı için fikir istiyorsanız veya basitçe Twitter’ın hikâyesini öğrenmek istiyorsanız, bu kitabı okumanızı şiddetle öneririm.

 

Bu makale cdurgun.com’da Cankurt Durgun tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*