Ücretsiz Kodlama Eğitimi Alabileceğiniz 12 Site

3
53247

Programcılık çok daha iyi bir girişimci olmamı sağladı ve bunu tek bir kuruş harcamadan öğrenmeniz mümkün.

Bir zamanlar program yazabilmek çok yaygın bir şey değildi. Fakat günümüzde durum böyle değil. Birçok girişimci gibi serbest çalışanlar ve pazarlamacılar da size program yazmayı öğrenirseniz daha başarılı bir girişimci olabileceğinizi söyleyecektir. Geçtiğimiz yıl boyunca kodlamayı öğreniyordum. Çok daha iyi bir girişimci olmamı sağladı — teknik ekip sitede birkaç hatayı düzeltmek için yardıma ihtiyaç duyduğunda bu işi yapabiliyorum.

Aynı zamanda kodlamayı öğrenmek için bu işe yatırım yapmanız ya da borca gitmeniz de gerekmiyor. Aşağıdaki 12 site ücretsiz kodlama kursları veriyor:

 1. CodeAcademy

Kodlamayı ücretsiz öğrenebileceğiniz en popüler yerlerden birisi CodeAcademy’dir. Doğrusu, 24 milyondan fazla kişi bu siteden aldığı eğitim ile kodlamayı öğrendi. CodeAcademy’de HTML & CSS, JavaScript, jQuery, PHP, Python ve Ruby gibi birçok farklı yazılım dilini öğrenmeniz mümkün.

 1. Coursera

2012’de kurulan Coursera, 119 farklı enstitüde 1000’den fazla ücretsiz kurs vererek kar amacı güden büyük bir teknoloji eğitimi firmasına dönüştü. İsterseniz belirli bir ücret karşılığında sizi sertifika sahibi de yapabilen firma aynı zamanda Washington Üniversitesi, Stanford, Toronto Üniversitesi ve Vanderbilt gibi yerlerde ücretsiz programlamaya giriş kursları da vermekte.

 1. edX

EdX bir diğer açık kaynaklı çevrimiçi eğitim sitesidir. 2012’de Harvard Üniversitesi ve MIT tarafından kurulmuş olması sebebiyle burada en son teknolojileri ve teorileri öğrenebilirsiniz. Bugün edX 60 farklı okula yayılmış durumda. Harvard Üniversitesi’nin ücretsiz Bilgisayar Bilimine Giriş dersini muhtemelen reddedemezsiniz.

 1. Udemy

2010’da kurulan Udemy verdiği çevrimiçi mesleki eğitimlerle mevcut yeteneklerinizi geliştirebilir ya da yenilerini öğrenebilirsiniz. Ücretli kursları olduğu gibi Girişimciler İçin Programlama – HTML & CSS ya da Python Programlamaya Giriş gibi ders videoları ile eğitim veren birçok ücretsiz programlama eğitimleri de var.

 1. aGupieWare

AGupieWare Amerika’nın bazı lider kurumları için bilgisayar bilimleri incelemeleri yapan, bağımsız bir uygulama geliştirme firması. Daha sonra Stanford, MIT, Carnegie Mellon, Berkeley ve Columbia gibi kurumların müfredatına benzer bir müfredat oluşturdular. Program 15 farklı kurs içeriyor: 3 adet giriş kursu, 7 adet çekirdek sınıf ve 5 seçmeli sınıf.

Bu eğitimler size kredi olarak katkı sağlamayabilir fakat geleceğin bilgisayar programcıları için mükemmel bir giriş sağlar.

 1. GitHub

Bazen takıldığınız bir problem ile ilgili referanslar bulabileceğiniz bir kitaba ihtiyacınız olur. İşte bu noktada ihtiyacınız olan şey GitHub’tır. Popüler web tabanlı Git veri havuzunda, 80 farklı programlama dili ile ilgili insanlar tarafından sürekli yenilenen 500’den fazla kitap bulabilirsiniz.

 1. MIT Open Courseware

Eğer temel konuları öğrendiyseniz ve kodlamanın altında yatan teori gibi ileri seviye konulara geçmek istiyorsanız, Bilgisayar Bilimleri ve Programlamaya Giriş, Java Programlamaya Giriş ve C Dilinde Pratik Kodlama gibi kursları MIT Open Courseware sitesinden ücretsiz alabilirsiniz.

 1. Hack.pledge()

Bu site, BitTorrent’in mucidi Bram Cohen gibi tanınan yazılımcıların da içinde bulunduğu bir yazılımcılar cemiyetidir. Burada programlama becerilerinizi dünyanın önde gelen yazılımcılarından bir şeyler öğrenerek geliştirebilirsiniz.

 1. Code Avengers

Yeni Zelanda’da kurulan Code Avengers, size JavaScript, HTML ve CSS gibi dilleri kullanarak oyunlar, uygulamalar ve web sitesi yapmayı eğlenceli ve interaktif kurslar ile öğretiyor. Her kurs 12 saat sürüyor ve İngilizce, Rusça, Almanca, İspanyolca, Türkçe ve Portekizce dilleri mevcut.

 1. Khan Academy

2006’da Salman Khan tarafından kurulan Khan Academy orijinal çevrimiçi ücretsiz eğitim kurumlarından birisidir. Sunduğu adım adım eğitim videoları sayesinde çizim ve animasyon programcılığını, JavaScript ve JS İşleme ile oyunlar yapmayı ya da HTML ve CSS ile web sitesi yapmayı öğrenebilirsiniz.

 1. Free Code Camp

Burada profesyoneller ve öğrencilerden oluşan bir cemiyete katılarak HTML5, CSS3, JavaScript, Databases, DevTools, Node.js, Angular.js ve Agile öğrenebilirsiniz. Hatta birlikte çalışarak ücretsiz uygulamalar bile yapabilirsiniz. İşin özü; bu becerileri öğrenmek ve başkalarının sorunlarını çözmelerine yardım etmek sizin de kendi sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur. Kodlar kar amacı gütmeyenlere açıktır.

 1. HTML5 Rocks

Bu Google projesi Apple’ın HTML5 projesine kontra olarak 2010’da kuruldu. Sitede bol miktarda eğitim materyali, kaynaklar ve en son HTML5 gelişmelerini bulmak mümkün. Açık kaynaklı olduğu için yazılımcılar HTML5 kodları ile uğraşabiliyorlar. Bunun diğer tüm giriş kurslarından daha ileri seviye olması nedeniyle bu siteye girmeden önce bazı temel bilgiler edinmeniz ve biraz tecrübe kazanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kodlamayı öğrenebilmek için pahalı kurslara ve kitaplara ihtiyaç vardı. Artık işler değişti. Ben bütün girişimcilere kodlamayı öğrenmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Hala kodlama konusunda emin değil misiniz? İşte size benim şahsen oluşturduğum ve kodlamayı bilen bir girişimci olma yolunda attığım her adımı gösteren programcılık kılavuzunu sunuyorum:

https://due.com/programmer

Bu makale fortune.com’da Entrepreneur tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here