Üniversitede Kendi İşinizi Kurmanız İçin 5 Sebep

2
2112

Üniversitedeyken kanser hastası çocuklara saç bandı vermek için – her saç bandı kanser araştırmalarına mali destek sağlıyordu – HeadbandsOfHope.org’u kurduğumda pek çok insan deli olduğumu söyledi. Okula odaklanmam gerektiğini, yeterince deneyimim olmadığını ve derslerden dolayı yeterince zamanım olmadığını söylediler.

Ancak bu işe başladığımda üniversite yıllarının bir işe başlamak için en uygun zaman olduğunu fark ettim. İşte bunun 5 sebebi:

 

20li yaşlar klişesini yıkmak

Milenyum kuşağı stereotipini hepimiz biliyoruz: Tembel, sorumluluk sahibi olmayan, hiç tatmin olmayan ve teknoloji bağımlısı. Bu yüzden milenyum kuşağı iyi bir şey yaptığında bu büyük bir başarı sayılıyor.

 

Şirketimi kurduğumda büyük bir baskı altında kaldım ve dikkatler üzerimdeydi çünkü gerçekten çok gençtim. Siz de gençliğinizi avantaj olarak kullanın. Milenyum kuşağı olmakla gurur duyun.

 

Profesörlerden yol gösterici olarak yararlanın

“Umut için Saç Bantları” fikrini ilk bulduğumda ne bir ürün üretmekle ilgili bir şey biliyordum ne de işletme mezunuydum. Sonra bir anda farkına vardım ki, etrafım uzmanlarla çevriliydi. Bir üniversite kampüsündeyseniz bilgi ve deneyim dolu profesörler size yardımcı olabilir. Profesörlerden aldığım ücretsiz iş danışmanlığı ve rehberlik, şirket kurmakla ilgili kafamda oluşan tüm soruları cevapladı ve ilk adımlarımı böylece atabildim.

 

Kalabalıkları kullanın

Üniversite öğrencisiyseniz etrafınızda hep akranlarınız vardır. Bir üniversite futbol maçında bulunduysanız ya da büyük bir okul organizasyonuna katıldıysanız, tek bir şeyin arkasında birlik olan çok sayıda öğrenci görmüşsünüzdür, ki bu çok güzel bir şey. Birbirinizi tanıyıp tanımamanız önemli değil, bu öğrenciler arkanızda durur ve sizin başarılı olmanız için her zaman destek olurlar.

 

Benim ilk pazarım, okuldaki öğrencilerdi. Daha sonra bu öğrenciler kendi arkadaşlarına ve ailelerine anlattılar ve benim işim bir dalga etkisi yaratarak tüm ülkeye ulaştı. Ayrıca üniversite öğrencileri sosyal medyayı yoğun kullandığından kendilerine ilginç gelen her şeyi sosyal medyada paylaştıklarından, büyük bir sosyal medya ağı oluşturmuştum bile.

 

Daha az sorumluluğun keyfine varın

Üniversitede de sorumluluklarınız var, ancak bu sorumluluklar mezun olduğunuzda ve “gerçek dünya”yla tanıştığınızda üstleneceğiniz sorumluluklardan daha az. Büyük olasılıkla çocuğunuz, ev krediniz ya da destek olmanız gereken başka biri de yok. Sadece siz ve sizin hayatınız var. Kendinizi seçme ve bencil olma lüksünüz var. İnandığınız şeye kalbinizi, ruhunuzu ve finansal kaynaklarınızı yatırın. Daha az sorumluluğunuz olduğunda işinizle ilgili risk almanız da daha kolay oluyor.

 

“Daha yumuşak” inişi avantaj olarak kullanın

Başarısız olabilirsiniz. Üniversite yıllarımızı, her şeyi yeniden yapabildiğimiz yıllar olarak görüyorum. Hata yapmak sorun değil. Aslında bir şeyde hata yapıyorsanız, bu denediğiniz anlamına gelir. Eğer çok rahatsam ve reddedilmiyorsam, yeterince tırmalamıyorum demektir.

 

Eğer üniversite yıllarındayken bir şeyi berbat ettiyseniz, durumu iyileştirmek için çokça vaktiniz ve imkânınız var demektir. Üniversiteden sonra sahip olmak isteyeceğiniz son düşünce, hayallerinizin peşinde koşmadığınız için duyduğunuz pişmanlıktır. İşler planladığınız gibi gitmediğinde (ki bu sık olan bir şey) buna deneyim deniyor. Deneyimleriniz hayatınız boyunca yanınızda oluyor ve size etrafınızdaki dünyayı daha iyi kavramanızda yardımcı oluyor.

 
Bu makale yfsmagazine.com’da Jessica Ekstrom, YFS Small Business Contributors tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here