Uygulama Girişimcileri için 5 Adımda Mobil Uygulama Pazarlama Stratejisi

0
5164

Akıllı telefon pazarı büyüdükçe, kullanabileceğiniz uygulamalar da çoğaldı. Akıllı telefon ve tabletlerden giyilebilir cihazlara geçildikçe mobil uygulama pazarı olgunlaşıyor. Bir zamanlar eğlence ile özdeşleştirilen mobil uygulamalar artık daha çok üretkenlikten analitiğe ve daha fazlasına uzanan verimliliğe odaklanıyor.

 

Mobil pazarlama stratejileri de bir paradigma kayması yaşadı. Artık geleneksel SMS ve banner reklamlarla sınırlı değil. Yeni ve taze mobil uygulamanızın etkin ve etkili bir pazarlama desteğine ihtiyacı olacak.

 

İşte mobil uygulamanızı daha hızlı ve akıllıca pazarlamanız için beş adım.

 

1.    Mobil uygulaması basın kiti oluşturun.

 

Basın kitiniz bir basın bildirisi, basın için hazırlanmış uygulama ikonu ve uygulamanızın ekran görüntülerini, bir YouTube videosunu ve uygulamanın özellikleriyle yararlarını anlatan bir PDF içerebilir.

 

2.    Bir mikro site veya “landing page” oluşturun.

 

Eğer mobil uygulamanızın pazarlamasını e-posta ile veya reklam ile yapmayı planlıyorsanız, bir mikro site veya hedef sayfa oluşturmanız iyi bir seçim olacaktır. Bu, reklama tıkladıklarında ziyaretçilerinizi bir web sitesine yönlendirmenizi sağlayacaktır. Kapsamlı bir web sitesi oluşturmanız gerekmiyor fakat uygulamanın özelliklerini vurgulamalı ve bir indirme linki ile uygulama mağazasının linkini bulundurmalı. Ayrıca web sitesinin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Web sitenizi mobil cihazlardan görüntüleyenleri bulması için Google Analytics’i görevlendirin.

 

3.    Sosyal medya entegrasyonu kesinlikle olmalı.

 

Dijital çağdayız ve sosyal medya mobil uygulama pazarlama stratejinizin temel bir unsuru. Mobil uygulamanız anahtar sosyal medya platformları ile uyumlu olmalı ve sosyal paylaşıma teşvik etmeli. Kullanılabilirliği kolaylaştırmak için sosyal medya hesapları ile kullanma özelliği ekleyin. Bu ayrıca hedef reklam ve teklifleri yaymanızı sağlar. Kullanıcıların sosyal medyayı kullanarak arkadaşlarını uygulamanıza davet etmesini olabildiğince kolaylaştırın. Mobil cihazlar için standart bir arkadaşlarını davet et yönlendirmesi oluşturun.

 

4.    Doğru miktarda ilgi oluşturun.

 

Piyasaya sürmeden önce mobil uygulamanız için ilgi oluşturun. Bu, ilk tüketiciler arasında merakı arttıracaktır. Ancak ilgi oluşturmak kolay değildir. Kullanıcıların doğru teline basan bir fikir üretin ve heyecanlarını arttırın. Teaser kullanımı, videolarla uygulama hakkındaki bazı sırları ortaya çıkarma ve sosyal medya tanıtımı iyi bir başlangıçtır.

 

5.    Uygulama kullanıcılarına ödüller sunun.

 

Mobil uygulama kullanıcıları hemen kayıt sonrası sunulan ödülleri çok severler. Bu indirme sayısını da arttırır. Ödül; puandan, indirime, popüler bir cüzdan hizmetinden para iadesine kadar herhangi bir şey olabilir. Bir kullanıcı kayıt olduğunda, ödülü cep telefonlarına veya e-postalarına gönderebilirsiniz. Ödül programı kullanıcılarınızın uzun süre kalmasını da sağlayabilir.

 

Bu makale yfsmagazine.com’da Ashni Sharma tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here