Uykunuzu Alamadığınızda Üretken Olmanın 11 Yolu

Yeni çocuk sahibi olmuşlar, insomnia hastaları, gece kuşları – hepimiz aynı dertten mustaribiz. Daha fazla uykuya ihtiyacımız var, ancak daha fazla üretken olmaya da ihtiyacımız var. Günde düzenli olarak 6-10 fincan kahve içen ve yirmili yaşların başında olan biri olarak, acınızı anlıyorum. Yeteri kadar uyumuyorsunuz, ancak üretken olma isteğiniz yeteri kadar uyumamanızın asıl nedeni. Ne acı bir çelişki!

 

Bununla yüzleşin. Kafaya daha çok kahve ya da Allah göstermesin enerji içeceği dikmek bunu gerçekten azaltmıyor. Siz de ben de kafeinin üretkenliğe eşit olmadığını biliyoruz. Ama daha iyi bir alternatifi var mı? İşte uykunuzu alamasanız da üretken olmanın 11 yolu.

 

İnsanlarla Konuşun.

 

Diğer kişilerle muhabbet ettiğinizde, (Bu kediniz bile olsa) beyninizin kontağını açmış oluyorsunuz. Diyaloğun parçalarını bir araya getirmelisiniz, diğerlerinin dediklerini dinleyin, cevap verin, ve mimiklerinizi muhabbet boyunca kullanın. Bu faktörler odaklanmayı arttırıyor.

 

Odaklandığınıza göre, odak noktanızı yapılacaklar listenize döndürün. Dikkatinizi bir işten diğer işe aktarmak dikkatinizi baştan oluşturmaktan daha kolaydır. Gününüzün 30 dakikasını ya da 1 saatini bir arkadaşınızla ya da iş arkadaşınızla muhabbet etmeye ayırın, gününüzün geri kalanı daha etkili bir biçimde geçecektir.

 

Yatağa Gitmeden Önce Parlak Işık Altında 3-4 Saat Egzersiz Yapın.

 

Gözünüzün arkasında üst kiyazmatik çekirdek denen ve genel olarak biyolojik saat olarak bilinen bir hücre grubu vardır. Bunlar direkt gözbebeklerinize bağlıdır, bu yüzden parlak ışığa baktığınızda biyolojik saatiniz uyanma alarmı alır, bu yüzden güneş doğduktan sonra uyandığınızda güneş doğmadan önce uyandığınızdan daha iyi hissedersiniz.

 

Hepimiz egzersiz yapmanın bize enerji verdiğini biliyoruz, çünkü endorfin salgılayarak vücudumuzu güçlendirir. Parlak ışığın altında egzersiz yapmanın üstel ve eş etkisi vardır. Vücudunuz daha çok enerji kazanır ve tutar çünkü parlak ışık ve egzersiz sayesinde güçlenir. Bunlara ek olarak doğal enerji daha uzun süre bir şeye odaklanmanızı ve daha üretken olmanızı sağlar.

 

İyi yanından bakarsak, eğer bunu uyumadan 3-4 saat önce yaparsanız, psikologların “yavaş dalga uykusu” dediği vücudun kendini iyileştirdiği uyku aşaması daha uzun sürer, bu da daha üretken olmanızı sağlar.

 

Bol Bol Soğuk Su İçin.

 

2 fincan kahveyi 475 cclik bir bardak soğuk su ile değiştirin, böylece hem enerjik hissedeceksiniz hem de zihniniz canlanacak. Doktorlar bunu güne başlarken yapmanızı söylüyor, çünkü ekstra su vücudunuzu harekete geçirir. Su hücrelerinizi besler, böylece organlarınız beslenir, böylece de tüm vücudunuz beslenir.

 

Susuz kaldığınızda, diyelim ki nedeni çok kahve içmeniz, halsiz kalırsınız bu da daha az üretken olmanıza neden olur. Suyun yerine biraz su koyarak daha canlanabilirsiniz, bu da daha yaratıcı olmanızı sağlar.

 

Kahve Kokusuna Maruz Kalın.

 

Kahveyi içmenize gerek yok. Çalışmalara göre kahveyi koklamak beyni uyarıyor ve kişiyi daha mutlu yapıyor. Çalışmalara göre mutlu insanlar mutsuz insanlara göre %10-12 daha başarılı oluyor. Kahve koklayın. Mutlu olun. Üretken olun.

 

Bir Kalem Alın ve Yazmaya Başlayın.

 

Bir şey üzerinde çalışmaya başlamak, başlamaya çalışmak ya da takılıp kalmak kolaydır. Düşüncelerinizin ve motivasyonunuzun kalıcılığını sağlamak için biraz etrafta dolaşın. Ofisin ortasında pilates yapmaya başlamayın, onun yerine elinize yazmak için bir kalem alın, kafanızdan geçeni ya da gün içinde yapmanız gerekenleri yazın.

 

Ne zaman sakinleşemesem elime küçük bir yazı tahtası alır ve aklıma gelen ilk şeyi yazarım. Sonra bunu ne yapmam gerektiğine ve nasıl yapmam gerektiğine bağlarım. Yeterli uyumadığınızda üretken olmak için hızlı ve kolay bir yol.

 

Başka Bir Konu Seçin.

 

Yorgun olduğunuzda, bir konudan kopmanız ya da sıkılmanız daha kolay olur. Eğer bir konuya odaklanamıyorsanız, bir başkasını seçin. Belki gün sonuna kadar teslim edilmesi gereken bir ödeviniz vardır ve o an için odaklanamıyorsunuzdur. Başka bir şey bulun! Hızlıca yapabileceğiniz birkaç kolay iş bulun. Bunu yaparak daha iyi hissedeceksiniz böylece bu özgüven sıkıcı ödevinizi bitirmenize yardımcı olacak.

 

Uygun Türde Bir Fon Müziği Seçin.

 

Müzik hakkında yapılan çalışmalar Mozart dinlemenin yanlış olduğunu gösteriyor, ancak müzik kavrama ve üretkenlik konusunda önemli bir rol oynar. Eğer okuma, yazma, düzenleme, kavrama gibi bir çalışma yapıyorsanız, dakika başı vuruş sayısı 96’nın altında olan yavaş enstrümantal bir müzik daha üretken olmanıza yardımcı olur. Örneğin, Hammock, The Album Leaf ya da XX üretkenlik sağlayacak altın değerinde fon müzikleridir. Düzenli bir fon müziği olması beyni uyarır ve dikkat dağınıklığını önler. Böylece, daha üretken olabilirsiniz.

 

Parçalara Bölün.

 

Beyniniz görevlerin tamamlanmasına pozitif olarak tepki vermeye programlanmıştır. Bu yüzden projenizi ya da görevinizi küçük parçalara ayırın örneğin bir çizelge hazırlayın, kabataslak oluşturun ya da bir sonraki içeriğiniz için başlık oluşturun.

 

İşinizi küçük parçalara ayırarak yaptığınız iş konusunda daha iyi hissedersiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz çünkü pozitif uyarıcı daha çok iş yapmanızı sağlar. Yeteri kadar uyuyamadığınızda en ufak şey bile yardımcı olur.

 

Cep Telefonunuzu Saklayın.

 

Yeteri kadar uyumadığında vücudumuza olan çok fazla şey var. Bunlardan biri dürtülere daha duyarlı hale gelmesi. Zaten telefonumuzu günde 150 kez kontrol ediyoruz, bunların %67 sinde bildirim bile gelmemiş oluyor.

 

Üretkenlik ve zaman yönetiminin kilit noktası dikkat dağıtacak şeylerden uzak durmaktır. Uyku eksikliğiniz varken telefonunuzun yarattığı dikkat dağınıklığını yok etmek önemlidir. Zamanınız önemlidir ve üretken olmak istersiniz. Telefonunuzu sessize alın ya da çekmeceye koyun. Daha üretken olacaksınız çünkü her dürtü ile dikkatiniz dağılmayacak.

 

Ayakta Durun.

 

Zaten uykusuzluktan yorgun hissediyorsunuz, bu da demek oluyor ki vücudunuz masanızda rahatladığınız an dinlenmeye çalışacak. Bununla savaşmak oldukça kolay. Etrafta gezinin ya da koltuksuz masa kullanın. Hareket ediyorsanız, dinlenmiyorsunuz. Bu daha uzun süre üretken olmanızı sağlayacak.

 

Önce Kreatif Olan İşi Yapın.

 

Uykunuzu almamışken yapmak isteyeceğiniz son şey sıkıcı bir işle uğraşmaktır. Öncelikleriniz arasında olmasa da önce kreatif ödevleriniz üzerinde çalışın. Bu insanların üretken olmasını sağlar çünkü kreatif ödevler genelde eğlenceli olur bu da insanların bu ödevlerle daha çok ilgilendiğini gösterir, ve tüm işi daha verimli bir şekilde tamamlamalarını sağlar.

 

Bitirdiğinizde eğlendiğiniz bir şeyi yaptığınız için harika hissedersiniz. Bu daha sonra yapacağınız iş için daha iyi hissedeceğiniz anlamına gelir, böylece daha üretken bir şekilde çalışabilirsiniz.

 

Ne kadar uykuya ihtiyacınız olsa da, hiç olmadığı kadar üretken olabilirsiniz!

 

Bu makale lifehack.org’da Kenneth Burke tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*