Verimliliğin 10 Büyük Katili ve Bunların Üstesinden Gelmenin Yolları

Ertelemenin kimseye faydası yoktur. Bazı insanlar buna diğerlerine göre daha yatkın olsa da, elinden geldiğince işine odaklı ve verimli olmaya çabalayan bireyler de iş yerinde karşılaştıkları oyalayıcı unsurların çengeline takılabilmektedir.

 

Bir iş sitesi olan CareerBuilder en büyük ofis verimliliği katillerini belirlemek için 2,000’den fazla işveren yönetici ile bir araştırma gerçekleştirdi. Sonuçlar da geveze arkadaşlarınız ile sohbet etmekten tutunda e-posta kutunuzu sıfırlamaya çalışmaya kadar neler yok ki.

 

Bu zaman hırsızlarını iş başında nasıl durdurabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

 

  1. Dört duvar arasında oturmak

 

20150610203321-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-10

 

Dört duvar arasında çalışırken bunalmanız muhtemel. Duvarların üzerinize geldiğini hissediyorsanız kalkın ve bir yürüyüşe çıkın. Apartmanın etrafında bir tur atın ve biraz güneş alın; eğer buna vaktiniz yok ve bir proje yetiştirmeniz gerekiyorsa ofis içinde ufak bir tur atmak da size iyi gelecektir.

 

  1. Gürültülü iş arkadaşları

 

20150610203143-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-9

 

Sınırlı bir alan içerisinde olmalarına karşın, yöneticiler çalışanlarına esnek olarak yardımcı olabilirler. Herkes açık bir alanda en yüksek verimlilikte çalışamayabilir, bu nedenle bir köşeye iş arkadaşlarınızın kullanabileceği özel alanlar ya da toplantı odaları ayırmayı ihmal etmeyin. Eğer haftanın bir kısmı uzaktan ya da aşağıdaki kafede çalışarak daha verimli olabiliyorlar ise bunu denemelerine izin verin. Hiçbir şey işe yaramaz ise, unutmayın her zaman kulak tıkaçları kullanabilirsiniz.

 

  1. Sigara/atıştırma molaları

 

20150610201644-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-8

 

Bir sigara için dışarı çıkmak sizi rahatlatıyormuş gibi hissettirse de, aslında çalışma akışınızı bozabilir. Bu erteleyicilerin en sevdikleri meşgalelerden olan kantine uğramak ya da buz dolabına bir göz atmak ile aynı şeydir. Bu atıştırmamanız anlamına gelmese de mutfağa yaptığınız yolculukların işten kaçmak için birer bahane olmadığından emin olun. Ayrıca yedikleriniz de enerjinizi etkilediğinden, akıllıca atıştırmaya da özen gösterin.

 

  1. Toplantılar

 

20150610195809-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-7

 

Toplantılar sizi bir yere taşımıyor gibi hissettirdiğinde, durun ve yeniden bir değerlendirme yapın. Herhangi bir toplantı öncesi, katılımcıların tümünün bundan haberi olduğundan emin olun. İçeri girmeden önce konuşacaklarınızı ve yapacaklarınızı kararlaştırın ve iş arkadaşlarınızın rahatça soru sorabildiğinden ve fikirlerini ifade edebildiğinden emin olun. Toplantıyı tam zamanında başlatarak ve tam zamanında uygulanabilir bir plan ile bitirmeye özen gösterin.

 

  1. Gevezelik

 

20150610195355-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-6

 

İş arkadaşlarınız ile sohbet etmeyi sevmeniz güzel bir şey. Birçok durumda, onlar ile aileniz ve arkadaşlarınızla olduğundan daha çok vakit geçiriyorsunuz. Kahve makinası sırasında beklerken bir “n’aber” demek, birkaç dakika en sevdiğiniz televizyon programı hakkında konuşmak ya da bir aile üyesinin nasıl olduğunu sormakta bir şey yok. Çatlatan şakalar yapmak yoğun bir projeyi biraz daha hızlandıracaktır. Sadece çok fazla gevezelik etmediğinizden emin olun yeter.

 

  1. E-posta

 

20150610193245-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-5

 

Hepimiz e-postada daha iyi olabiliriz. Gelen kutumuzu temizlerken harcadığımız zaman kesinlikle daha önemli şeyler için kullanılabilir. Ancak nasıl olacak da bu aşılmaz gibi görünen gündelik işi işimize getireceğiz? Her gün belirli bir vakti e-postalarınıza cevap vererek geçirebilirsiniz. E-postalarınızı yazarken kısa ve net olmak en iyisidir. Ayrıca gelen kutunuzu tıkayan tüm bülten ya da spam maillere üyeliğinizi iptal edin. Eğer küçük bir isteğiniz var ise, iş arkadaşınızın yanına giderek ona bunu sormak daha mantıklı olacaktır.

 

  1. Sosyal Medya

 

20150610191836-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-4

 

Sosyal medya eğlenceli ve sektördeki diğer insanlarla bağlantı halinde olmak için harika bir yol olabilir, ama onun da bir yeri ve zamanı var. Bir proje üzerinde çalışırken, bir kenarda yurttan arkadaşınızın doğum günü partisini karıştırmanızın gerçekten gerekli olup olmadığını kendinize sorun (cevap büyük olasılıkla hayır olacaktır.) Kendine engel olamayanlar için bir engel muhtemelen kaçınılmazdır.

 

  1. Dedikodu

 

20150610190239-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-3

 

Ofis dedikodusu enerjinizi ciddi şekilde çekebilir; hiç kimse ofise geldiğinde liseye geri dönmüş gibi hissetmek istemez. İyi iletişim yöneticiden başlar. Bir işveren olarak, şirketiniz ve ufukta görünen paniğe ya da yanlış anlaşılmaya yol açabilecek değişiklikler hakkında şeffaf olun.

 

  1. İnternet

 

20150610185358-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-2

 

Kendinizi iş haftası boyunca tarayıcı geçmişinizi birkaç kere temizlerken bulduysanız, iş bilgisayarınızı nasıl kullandığınızı yeniden düşünmeniz gerekebilir. Online alışverişlerinizi ya da kredi kartı ödemelerinizi kişisel zamanınızda yapın. Yöneticiler için, işinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak, her zaman oyalayıcı ya da zararlı olabilecek siteleri engellemeyi düşünebilirsiniz ancak bu düşüncenizi açıkça dile getirmeniz gerekir. Ayrıca çalışanlarınızın kişisel işleriniz öğle arasında yapmalarını da isteyebilirsiniz. Sadece beklentilerinizin açık ve tutarlı olduğundan emin olun.

 

  1. Cep telefonları / mesajlaşma

 

20150610183326-10-biggest-productivity-killers-how-overcome-them-1

 

Araştırmalar insanların uzun süre telefonlarından ayrı kaldıklarında kayda değer şekilde endişelendiklerini gösteriyor, bu yüzden cep telefonlarının bu listede her zaman başı çekmesine şaşmamalı. Peki, çalışma saatleri içerisinde bu alışkanlığınızı azaltmak ve konsantrasyonunuzu geri kazanmak için neler yapabilirsiniz? Görgü uzmanı ve Ulusal Cep Telefonu Nezaket Ayı kurucusu Jacqueline Whitmore kişilerin gerçekten acil çağrılarda çalışılan odada bağırmak yerine daha sakin bir yere geçerek konuşması gerektiğini vurguluyor. Aynı zamanda Facebook’ta her beğeni ya da Twitter’da her retweet aldığınızda titrememesi için telefonunuzu sessize de alabilirsiniz. Ve eğer bir proje tüm dikkatinizi ona vermenizi gerektiriyorsa, telefonunuzu kapatarak başka bir odaya koyun.

 

 

Bu makale entrepreneur.com’da Nina Zipkin tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*