VW Skandalı, Geleceğin Arabasına Herkesin Düşündüğünden Çok Daha Önce İhtiyaç Duyduğumuzu Kanıtlıyor

Volkswagen büyük sorun yaşıyor. İki hafta önce, Alman oto imalatçısı Amerika’daki emisyon testlerini yanılttığını itiraf etti.

 

Daha sonra hile yazılımının dünya çapında 11 milyon aracı etkilediğini açıkladı.

 

VW Grubu, bu hilenin düzeltilme masraflarını karşılamak için 7 milyar dolar ayırdı. Genel Müdür Martin Winterkorn istifa etti. Porsche’un patronu Matthias Müller sahneye çıktı.

 

1960’ların Volkswagen Beetle’ına kadar uzanan elli yıllık tüketici güveni yerle bir edildi.

 

Skandal, dizel VW’leri ve Audi’leri kapsıyor. Bu “temiz dizellerin” geleceğin dizelleri olması bekleniyordu ancak hile algoritmaları devreden çıkarıldığında Amerika’daki standartların 40 kat üstündeki seviyelerde azot-oksit püskürten artık kesin olarak tarihe karışmış dizeller olarak gösteriliyor.

 

Yolcu otomobillerindeki dizel motorlar zaten Amerika piyasasının küçük bir parçası, ancak bazı gözlemciler bunların çok daha yaygın olduğu Avrupa’da piyasa paylarının çok daha düşeceğini iddia ediyor. Yıllardır, Avrupalılar dizellerin test edildiklerinde kayda geçen düzeyin epey üzerinde bir düzeyde çevreyi kirlettiklerinden şüpheleniyor.

 

Oto sanayinin dışında, VW skandalını bardağı taşıran son damla olarak gören hafif bir fikir birliği oldu. Geçmişteki araba, çevre açısından zehirliydi, insan tarafından kötü kullanılıyordu, trafiğe neden oluyordu ve çoğu zaman kullanılmıyordu bile. Geleceğin arabası çevre açısından zararsız, bilgisayar tarafından kullanılıyor, trafiği önleyecek kadar zeki, ve sürekli olarak kullanılıyor çünkü bireysel olarak sahiplenilmek yerine paylaşılıyor.

 

VW’in hilesi, emisyon testinin ne kadar sahte olduğunu gösterdiği için, geçmişteki araba için sonun başlangıcı sinyalini veriyor. Avrupa’da, araba imalatçıları kendi arabalarının testi için ayarlamalar yapıyor. Amerika’da, biri test edilirken ve biri de yolda olmak üzere arabalara uygulanacak yöntemler ileri süren oto imalatçılarının uzun bir tarihi var.

 

Temel problem teknoloji. İçten yanmalı motor, insanlar egzoz borusu emisyonları ile ilgilenmeden çok daha önce icat edildi. Los Angeles’taki kirli hava, araba imalatçılarını emisyonları düşürmeye mecbur eden kör edici bir boyuta ulaşana kadar onlarca yıl boyunca arabalar çevreyi serbestçe kirletti. Ancak bu daima kısmi bir düzeltme olacaktı. Ve modern otomobiller daha öncesinden çok daha az karbon veya NOx yaymasına rağmen, bunları hala yaymaya devam ediyorlar.

 

Biz buna bir şekilde alışmıştık ancak şimdi VW skandalı çıktı ve emisyonların hala kötü olduğunun bilinmesi ile araba üreticilerinin bunları azaltmak için ellerinden geleni yaptığına olan güven arasındaki hassas dengeyi alt üst etti.

 

Bu insanları kızdırıyor ve bu kızgınlık muhtemelen fosil yakıtlarla çalışan arabaları birlikte ortadan kaldırma baskısı olarak dönecek. Belki gelecek yıl değil, belki gelecek on yıl içinde de değil. Ancak VW’nin yakayı ele vermemiş olduğu durumda yapacağımızdan daha yakın zamanda.

 

Aslında, geleceğin arabası olmayan tarih olmuş araba sorununun sihirli bir çözümü yoktur. İçten yanmalı motora yapılan bir kaç köklü geliştirme ufukta belirdi ancak geleneksel oto sanayi, mevcut motor teknolojisine bağlanmış durumda ve yeni bir sayfa açmaya tam olarak hazır değil.

 

Bu arada, Tesla gibi oyun değiştiriciler henüz gazlı arabaların yerini almak için ihtiyaç duyulan ölçeğin yakınından geçmiyor.

 

Ancak bir karar noktasına vardığımız açıktır. Hükümetler emisyon testi cephesinde araba imalatçılarından beklentilerini kitlesel olarak değiştirirlerse, sanayinin kendini ayakta tutması zor olabilir. Bu, geleceğin arabasında büyük bir değişime neden olabilir. Bu bir gecede olmayacak  ama eğer çok daha fazla elektrikli araba ile gezmeye — veya elektrikli arabalar tarafından gezdirilmeye — devam edersek yaklaşık on yıl içinde 2015’in Büyük VW Skandalına bakarak şöyle diyeceğiz: “İşte her şey o zaman değişmişti.”

 

 

Bu makale businessinsider.com’da Matthew DeBord tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*