Waffle House ‘Paylaşım Ekonomisi’ Teslimat Servisi Roadie ile Ortaklık Yapıyor

0
1973

Son zamanlarda çıkan Roadie adındaki mobil uygulama, aynı yöne gitmekte olan ve küçük bir ücret karşılığında kargoyu taşımayı kabul eden sürücüler yardımıyla bir şeyleri hızlıca göndermek isteyenlerle bağlantı kuruyor. Bu uygulama artık Waffle House restoranlarıyla ortaklık kurdu. Restoran zincirleri bu uygulamanın 25 ülkede 1,750 yerde tanıtımını yapacak ve bir çok resmi Roadie dinlenme tesislerinden ya da sürücülerin ve göndericilerin nakliye işlerini yapabilecekleri buluşma noktalarından ilki olarak hizmet verecek.

 

Restoranlar Roadie’nin dikkat çekebilmesi için mağazalardaki pencerelere ve panolara asılan posterlerden, masaüstünde bulunan minik not defterlerine kadar reklamını yapacak. İçeride ise çalışanlar Roadie düğmeleri takacaklar. Eğer Roadie sürücüsü olmak için kayıt yaparlarsa metal rozetler takacaklar.

 

Bu girişim önceden Kabbage finans teknoloji şirketinin kurucu ortaklarından olan iş adamı Marc Gorlin tarafından kuruldu. Yaklaşık birkaç hafta önce yayında olmasına rağmen uygulaması 7,500 kez indirildi ve 50 nakliye gerçekleşti.

 

Gorlin fikri, başka bir teslimat servisi olmak değil birbirlerine yardım eden insanlar arasında bir topluluk kurmak olarak açıklıyor.

 

Roadie sürücüleri profesyonel nakliyeciler değil ancak bir şeyleri bir yere yollamaya ihtiyacı olan insanlara yardım ederek biraz ekstra para kazanmak isteyen normal insanlar. Hizmet 7 milden başlayarak 300 mil ve daha uzun olan yolculuklar için kullanıldı. Eşyalarını nakletmek için Roadie’yi kullananlar bir çok farklı eşya gönderdiler. Bunların arasında oyuncaklar, yataklar, kutular dolusu tişörtler ve bir çok şey var. Bir tıbbi cihaz şirketi bile acil bir yere gönderilmesi gereken birtakım şeyler için Roadie’yi kullandı.

 

img_0261

 

Nakliyeciler, taşıdıkları eşya golf sopaları gibi büyük boy bir eşya olduğunda ya da bir kutu dolusu kitap gibi ağır eşyalar olduğu zaman Roadie’den yardım isteyebilirler ya da zorunluluk gerektiren durumlarda bunları kullanabilirler. Ne de olsa, nakliyat şirketleri sizinle aynı yöne giden hemen yola çıkacak bir aracın taşıdığından daha hızlı bir şekilde bir eşyayı yollayamaz. Ancak hızlandırılmış nakliye için sizden ekstra ücret almaktan mutluluk duyarlar. Bu sırada Roadie’deki nakliye ücretleri genellikle 12 dolar – 200 dolara aralığında ve eşyanın büyüklüğüne ve yolculuğun uzunluğuna bağlı olarak değişiyor. Geleneksel nakliyecilerin istedikleri ücretlerden daha uygun.

 

Gorlin, bu sürücülerin ağından faydalanmanın birçok büyük potansiyeli olduğuna inanıyor ve talep üzerine nakliye ısı haritasının UPS ve FedEx’in toplamından çok daha güçlü olduğunu ekliyor.

 

Gorlin, bir gece karanlıkta oynanan bir golf turnuvasında Waffle House’un CEO’su Walt Ehmer’e bu fikri söylediğini ve Ehmer’in fikri kabul ettiğini söylüyor (Belki de Ehmer’in iyi bir anına denk geldi.)

 

img_0262

 

Gorlin, Waffe House’un şirketin gelecekte birlikte çalışacağı birçok dinlenme tesislerinden ilki olacağını söylüyor. Bu dinlenme tesisleri sürücülere ücretsiz kahve ve onları nakliye şirketlerinin ortaklarıyla daha sık iş yapmalarını sağlamak için benzin fiyatlarında indirim gibi birçok avantaj sağlayacak. Waffle House’larda sürücüler bir roadie olmayı kabul ettiklerinde ücretsiz waffle alabiliyorlar ve sonra restoranda göndericiyle buluştuklarında ücretsiz içecekler içebiliyorlar.

 

Waffe House’un başkan yardımcısı Pat Warner, Roadie’yle iş yapmanın mantıklı olduğunu çünkü bunun restoranlarının şuanki doğal uzantısı olduğunu açıklıyor. “Biz artık topluluktaki insanların bir toplanma ve buluşma yeri sayılırız. Eyaletler arasında bulunuyoruz ve bu yüzden birçok insan bizi bir kent simgesi ya da buluşma yeri olarak görüyor.” diyor Warner.

 

Tabii ki amaç Roadie’lerin ve göndericilerin buluşma zamanlarında Waffle House’da bir yemek yemeleriyle sonlanması ve bu yerler uygulamada insanların bağlantı kurabileceği bir yer olarak tanıtılacak.

 

Warner ayrıca Waffle House’un daha önce Roadie gibi yeni bir uygulamayla ve böyle bir şirketle hiç ortaklık yapmadığını söylüyor. Ancak bu onların denemek istedikleri bir şeymiş.

 

Roadie son zamanlarda 10 milyon dolarlık bir yatırım aldı ki bu yatırımın içinde UPS’in yatırım kolu olan Strategic Enterprise Fund ve diğer pek çoklarının fonları bulunuyor. Servis şuan Birleşik Devletler’in 10 güneydoğu eyaletinde hizmet veriyor ve sürücüler ülke boyunca nakliye işlerini yürütüyorlar (aşağıdaki görebilirsiniz). Kısa sürede ülke çapında bir büyüme gerçekleşecek.

 

roadie-heatmap_pdf

 

Bu makale Sarah Perez’in 24 Şubat 2015 tarihinde techcrunch.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here