Walking Dead’den Çıkarabileceğiniz Girişimcilik Dersleri

0
1667

Güzel gözükmeyebilir fakat zombiler tarafından ele geçirilmiş bir Dünya’dan öğrenebileceğiniz çok şey var.

 

Ölüler Asla Uyumaz:

 

“Balık baştan kokar” diye bir atasözü var. Eğer siz direksiyonda uyuyakalırsanız elemanlarınız da bunu yapar. Şirketinizi canlı tutmak için metaforik olarak 7 gün 24 saat boyunca uyanık kalmalısınız. Unutmayın “Erken kalkan yol alır.” Yüksek derecede başarılı olmuş iş sahipleri ve CEO’lar günlük mesailerine ilk başlayanlar ve işyerini en geç terk edenlerdir. Hayatınızı bu ideoloji üzerine kurun ve elemanlarınız tarzınızı takip edecektir böylece verimliliğiniz en üst seviyede kalacaktır.

 

Odaklanmak Kazandırır:

 

Zombilerin aklında tek bir düşünce vardır: Taze kan. Bu onların düşündüğü tek şeydir. Tüm felaket sadece bu tek şeye odaklandığı için işe yaramıştır. Ve unutmayın; Eğer kurtulanlardan daha çok zombi varsa onlar bir şeyleri doğru yapıyor demektir. Tim Ferris’in kitabında söylediğine göre yüksek derecede odaklanmak sizin en büyük hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olur. Fazla yağları hayatınızdan atın. Zamanınızı çalan insanlarla daha az vakit geçirin, Facebook’ta amaçsızca vaki geçirmeyi azaltın, konuşma olmadan insanların olumsuz düşünceleri ile internetten alışveriş yapmayı bırakın. Zamanınız sizin en önemli hazinenizdir ve onu boşuna harcamayın.

 

Gürültü Kalabalığı Toplar:

 

Bazen iyi bir fikriniz yada yeni haberleriniz olmayabilir fakat yeterince ses yaparsanız zombilerin ilgisini çekersiniz. Eğer aynı şekilde durursanız hiçbir şey olmaz ve zombiler sizi yok sayarak yanınızdan geçerler. İşlerinizde daha çok iş yapmak istiyorsanız ses yapmalısınız. “Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek” hatasına düşmeyin. Farklı şeyler bekliyorsanız farklı şeyler yapmalısınız. Aksiyon olmadan her şeyiniz aynı kalır. Büyük sonuçlar için büyük aksiyonlar yapın.

 

Mış Gibi Yapın:

 

Yaşamak için zombi olmanız gerekiyorsa kendinizi bir zombiymiş gibi gösterin. Buna benzer olarak eğer bir şirketin müdürü değilseniz öyleymiş gibi davranın ve daha da önemlisi öyleymiş gibi görünün. 2011 yılında emlak piyasasının önemli ismi Barbara Corcoran bir konferansta işini her zaman olduğundan daha büyük ve başarılı göstermenin anahtar olduğunu söylemiştir. Kendisi bunu şu sözleriyle açıklamaktadır; “İşlerimi her zaman olduğundan daha büyük ve başarılı olarak gösterdim çünkü kuşlar bile daha büyük bir rakiple karşılaştıklarında tüylerini kabartıp onları uzaklaştırabilirler.” Eğer kartallar ile uçmak istiyorsanız doğru kanatlara sahip olmalısınız.

 

Daha Hızlı Koşun:

 

Zombilerle koşmayı sevin. İşlerde öne geçmek çok zor karmaşık bir şey değildir. Sadece hızınızı artırın. Rakipleriniz sizden daha çok ne yaptılar ki? Emin olun düşündüğünüz kadar çok değil ve birçoğu aslında ölü durumda. Sadece etrafınıza bakın. Birçok büyük firma çok kaynağa sahip olmasına rağmen onları yavaşlatacak zombilere de sahipler. Eğer zamanı ele alıp hedefinize odaklanırsanız ve biraz da ses yaptıktan sonra hızlı koşmaya başlarsanız öne geçersiniz. Hem de hızlıca!

 

Asla Vazgeçmeyin:

 

Eğer iş dünyasında başarılı olmak istiyorsanız onun sizi vazgeçirmesine izin vermeyin. İş dünyası zordur ve sizi vazgeçirmek için her şeyi deneyecektir. Ne olursa olsun, iki eliniz kanda olsa dahi sadece ayağa kalkıp devam edin.

 

Bu makale huffingtonpost.com’da Paula Conway tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here