Webrazzi Dijital 15’te Fellow’umuzun Gözlemleri

Webrazzi Dijital’15 18 Mart’ta sektörden birçok konuşmacının katılımıyla gerçekleşti. Yapılan sunumların hepsi oldukça ilgi çekici olsa da benim favorim SimilarWeb Başkan Yardımcısı Etai Rosen’ın Türkiye’deki dijital trendlerle ilgili yaptığı sunumdu.

 

En çok haber okuyoruz

Etai sunumuna Türkiye’nin internet kullanımında dünyada 10. sırada olduğunu söyleyerek başladı. Benim ilgimi çeken şeylerden biri Türklerin interneti büyük ölçüde haber okumak için kullanıyor olmasıydı. Bu konuda bizimle benzer özellikler gösteren bir diğer ülke ise Rusya (Liderlerin karakterleri benziyor diye olabilir mi diye sordum kendime). Dünya üzerinde en çok tıklanan haber sitelerinin %30’u Türk! Dünyada anadili Türkçe olan tek ülke olmamıza rağmen böyle bir oran çıkması gerçekten etkileyiciydi.

 

E-Ticarette lider yerel siteler

Türk sitelerinde haberlerden sonra en büyük ilgiyi e-ticaret siteleri çekiyor. Ülkemizde e-ticarette liderler yerli siteler ama amazon.com da Türkiye’de en çok alışveriş yapılan e-ticaret siteleri arasında kendine yer buluyor. Etai ayrıca bizlere Amazon’un Türkiye’de ABD’ye oranla çok daha büyük bir hızla büyüdüğünden bahsetti. Ancak Türkiye için Etai’nin dikkat çektiği platform Amazon’dan ziyade AliExpress. AliExpress için Türkiye’nin çok önemli bir pazar olduğunu belirten Etai platformun önümüzdeki iki yılda Türkiye’de büyük hızla büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Ayrıca Avrupa’da Türkiye’den batıya doğru gidildikçe global e-ticaret platformlarının pazar paylarının büyüdüğünü öğrendik.

 

 

Site trafiği arama motorlarından geliyor, ancak…

Etai yalnızca site trafiklerinden değil trafiğin hangi kaynaklardan geldiğinden de bahsetti. Ülkemizde site trafikleri diğer ülkelere göre büyük bir farkla arama motorları üzerinden geliyor. Direkt trafik diğer ülkelere nazaran çok düşük bu nedenle şirketler SEO üzerine yoğunlaşıyorlar. Ancak Etai uyarıyor;bu durum yerli sitelerin markalaşmayı ikinci plana atmalarına neden oluyor ve bu hiç sağlıklı bir durum değil. Yerli sitelerin SEO’nun yanında daha sürdürülebilir bir strateji olan  markalaşmaya yoğunlaşmaları gerektiğini belirtiyor.

 

2014’te Türkiye’de İnternetin Kazananları

Son olarak Türkiye’nin 2014 yılında en hızlı büyüyen internet sitelerine bakıyoruz. 1 numarada online film izleme sitesi fullhdfilmizle.org var. 16 sitenin 10 tanesi yerel ve ilk 10’da bulunan sitelerin 6’sı içerik sitesi.  Bu da Türkiye’de içerik sitelerinin ne kadar büyük bir hızla büyüdüğünü ve ilerleyen zamanlarda yatırımcıların bu alana kayabileceklerini gösteriyor.

 

Webrazzi’de beni en çok etkileyen sunumdan izlenimlerim bunlardı.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Aç Karnına Sanayileşilmez

Türkiye’de 80’li yıllardan sonra Özal dönemiyle sanayileşme ve ihracat önemli bir ivme kazandı. Doğru bir pazar olarak Avrupa veya Amerika değil Ortadoğu ve Kuzey Afrika hedef alındı. Gelişen teknoloji ve artan üretim o dönem için refahımızı arttırdı. Fakat bir ayrıntı vardı ki bu harikulade gelişimi temelsiz bıraktı.

Kişisel Gelişim Öğretileri

Katıldığım neredeyse her webinarda, öğrendikten sonra bakış açımı değiştirecek ve genişletecek öğretiler ile karşılaştım. Bunlar kişisel çıkarımlardan çok…