Webrazzi E-Ticaret 2021 Etkinliğinde Neler Yaşandı?

Bu sene online olarak gerçekleşen Webrazzi E-Ticaret 2021 etkinliğinde pandemi ile büyüyen e-ticaret faaliyetleri, istatistikleri ve bu durumun kalıcılığı konuşuldu. Bu bağlamda perakendecilerin e-ticaretteki yeri, 2021’de e-ticaret sektöründeki beklentiler, kargo şirketlerinin e-ticaretteki konumları, 2021’de perakende markalarının e-ticaret yatırımları ve geleneksel markaların e-ticaretteki yeri gibi birçok konu ele alındı.

Girişimcilik Vakfı fellow’ları olarak biz de bu etkinlikte yerimizi aldık ve etkinlikte değinilen önemli noktaları, bu sene hakkındaki öngörülerileri not ettik. İsterseniz şimdi bu notların üzerinden beraberce geçelim.

Bankacılık ve E-ticaretin Ortak Geleceği
Serkan Uğraş Kaygalak | Türkiye İş Bankası

Bu oturumda Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Serkan Uğraş Kaygalak;

 • Türkiye İş Bankası’nın ödeme sistemleri ve rakamları sayesinde e-ticareti çok yakından takip ettiklerini, 2020 yılında kart harcamalarının 1,2 trilyon TL’ye ulaştığını paylaştı. Ayrıca geçen yıl ulaşılan bu kart harcama istatistiğinin içinde yer alan e-ticaret harcamalarının artış hacminin yüzde 37 olduğunu belirtti.
 • Saniyede gerçekleşen işlemlerin 2020’de iki katına çıktığını ve 2020 yılında Türkiye İş Bankası’nda e-ticaret işlemi yapan müşteri sayısının 5 milyona ulaştığını paylaştı.
 • Moka Ödeme Sistemleri’nin satın almasına ve Maximum İşyerim ile B2B alanda hizmet vereceklerine de değindi.

Pandemi ve Sonrasında Gıda Perakendesinin Yeni Sahnesi: E-ticaret
Sedat Yıldırım | istegelsin

Bu oturumda istegelsin kurucusu ve CEO’su Sedat Yıldırım; 

 • Pandemi döneminde alışveriş alışkanlıklarımızın iyice online tarafa yöneldiğini ve bu bağlamda pandeminin online süpermarketin dijitalleşmesini hızlandırdığından bahsetti.
 • Yine bu dönemde tüketicilerin yaş, meslek, segment fark etmeksizin süpermarket alanında dijitali deneyimlediğini; bu deneyimde şansını deneyen müşterilerin sayısının hala arttığını belirtti.
 • istegelsin’in siparişleri soğuk zinciri bozmadan, dark store’lar aracılığıyla teslimat gerçekleştirdiğine değindi. Ayrıca Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıllık dönemde, online süpermarket sektörünün büyümesi konusunda ilk sırada yer alacağına dair öngörülerini dinleyicilerle paylaştı.

Gerçek E-ticaret Fırsatını Nasıl Yakalarız?
Elif Koç | EY Parthenon

Bu oturumda Ernst & Young Türkiye (EY) Perakende Lideri Elif Koç;

 • Gelecek 10 yılda gerçekleşmesi beklenen dijitale kayışın yalnızca birkaç ay içerisinde gerçekleşmesinin, tüketicilerin tüketim davranışlarını da kalıcı olarak değiştirmesine yol açtığına ve bu davranışların pandemi sonrasında da devam edeceğine değindi.
 • Pandemi sürecinde tüketici segmentlerinin geçen seneye göre değişiklik gösterdiğini belirtti ve bu değişimin tüketicilerin pandemiye olan duygusal yaklaşımları üzerinden değiştiğine değindi.
 • Tüketicilerin yüzde 72‘sinin alışveriş yapmak için sıradaki indirim ve kampanya dönemine kadar alışverişlerini ertelediğini belirtti. Bu durum özellikle Kara Cuma ve En Uzun Gece benzeri kampanya dönemlerinin online kanallar için daha da önemli olacağını söyledi.

2020’de Dijital Kullanıcı Tercihleri: E-ticarette Şampiyonlar Kim?
İdil Kesten | Gemius

Bu oturumda Gemius Ülke Müdürü İdil Kesten;

 • Türkiye’de e-ticaret sektörünün dijital kullanıcı sayısı bakımından belirli bir doygunluğa ulaştığını ve 2020 yılının sonlarına doğru her 100 internet kullanıcısından 95’inin bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini belirtti.
 • Araştırmalarına göre, e-ticaret kullanıcılarının favori uygulamaları arasında YouTube, Instagram, Facebook, TikTok, Twitter, Snapchat, Netflix ve PUBG’nin yer aldığından, yılın son çeyreğinde kişi davranışlarının özellikle Netflix platformu tarafında yoğunlaştığından bahsetti.
 • Online market ve yemek siparişinde Yemeksepeti’nin 24 milyon ziyaretçiyle ve Getir’in de 14 milyon ziyaretçiyle liderlik konumunda yer aldığını söyledi. Ayrıca iki platformu ziyaret eden kişi sayısının ise 10,5 milyon olduğunu yani kullanıcıların online marketlerden sadece bir tanesiyle yetinmeyip, diğerlerini de incelediğini ve ikisinden de alışveriş yaptığına değindi.

E-ticaret’e Kimler Yön Verecek? 
Semih Muşabak | Sipay

Bu oturumda Sipay CEO’su Semih Muşabak;

 • Pandemi ile birlikte teknolojinin de gelişmesiyle e-ticarete olan talebin arttığını söyledi ve önümüzdeki dönemlerde mağazaları bile telefonla gezmenin mümkün olacağından bahsetti. Yani teknoloji ile mağazaların sonunun geleceğine ve e-ticaret platformlarının daha da hareketleneceğine hazırlıklı olmamız gerektiğini belirtti.
 • Pandemi sonrasında e-ticaret rakamlarında bir düşüş beklenmediğine, aksine artış bekleneceğine işaret etti.
 • Sipay’ın kişilerin kullandığı altyapıya uygun entegrasyon sağladığına ve kullanıcılerin kendi internet sitesine sanal posu hemen dahil edebilmesini mümkün kıldığına değindi. Ayrıca mobil posun da bu şekilde kullanılabildiğini, Instagram gibi platformlardan gerçekleştirilen satışlarda ise link ile ödeme alınabildiğini anlattı.

E-Ticaret ile ilgili istatistiklerin, öngörülerin ve önemli bilgilerin paylaşıldığı, birbirinden değerli konuşmacı ve yüzlerce katılımcının bir arada bulunduğu bu güzel etkinlik için Webrazzi’ye teşekkürler!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*