Yalın Girişimciler İçin PR ve Pazarlama İpuçları

Hangi sektörde olursanız olun tek bir gerçek vardır: yeni müşteriler kazanmak (online işler için de yeni ziyaretçiler kazanmak) Başarı için kaçınılmaz şart budur. İş PR ve içerik yönetimine gelince işte size uyguladığım beş taktik…

Girişimci kariyerim 6 yıl önce başladı. Üniversiteden ayrılmış bir şekilde liseye giden kardeşimin yanında kalarak online sitemi kurmaya çalışıyordum. Fiziksel bir ofisim ve pazarlamaya harcayacak beş kuruşum dahi yoktu. – Bu nedenle her bir satış ücretsiz online kanallardan gelmeliydi.

 

Hangi sektörde olursanız olun tek bir gerçek vardır: yeni müşteriler kazanmak (online işler için de yeni ziyaretçiler kazanmak) Başarı için kaçınılmaz şart budur.Bugüne bakarsak iki şirket daha kurdum ve hala girişimlerim için yeni müşteri arayışındayım.

 

İş PR ve içerik yönetimine gelince işte size uyguladığım beş taktik;

 

1.En yakın rakiplerini araştır

Benim bu alanda en favori aracım bir SEO uygulaması olan Majestic. Uygulamanın en önemli özelliği websitesine entegre olması ve ona bağlı pek çok sitenin listesinin olması. Bu sayede en yakın rakiplerinizi gözden geçirebilir ve kimin bu uygulamayı kullandığını görebilirsiniz.

 

Sitenize en iyi uyan blog ve yayınları seçebilir ve webmaster’a ulaşabilirsiniz. Eğer sizi bir rakibinize bağlarlarsa, proje veya hizmetiniz okuyucuyla buluşmuş demektir. Bu tip sitelerle güçlü ilişkiler kurmaya çalışın ve ürününüzün hangi yönlerden farklı olduğunu ortaya çıkarın.

2. Site trafik analizlerini yönetin

Online trafiğiniz nereden geliyor? Ürün listelerini, blogları ve yazılı basını inceleyerek traiğin nereden geldiğini bulmaya çalışın. Site trafiğinin nerden geldiğini bulmak ve bu alana yoğunlaşmak oldukça önemli. Blogger, webmaster ve yazarlarla iyi ilişkiler kurmaya çalışın.

3.Blogger ve Influencer bulmaya odaklanın

İçeriklerini paylaşması için blogger ve influencerları sitenize davet edin. Influencer pazarının oldukça genişlemesiyle birlikte endüstri çok dönüştürücü olmaya başladı. Burada önemli olan size en çok yarar sağlayacak olan kontakları bulmak. Çok genel olmayın, daha spesifik ve öznel olmaya çalışın. Influencerların takipçi sayıları yerine endüstrideki seslerini dikkate alın. Dışa açılma konusunda gerçek ve orijinal olun. Doğru hedefleri bulduğunuzda ise influencerlara bazı hediyeler ve numuneler gbi teşvik edici yöntemler sunun. Denemeye değer.

4.Mezun arkadaşlarınızla yeniden bir araya gelin

Okuldan mezun olmuş arkadaşlarınızın kontakları veya Linkedin kontaklarınızla iletişim kurarak site hakkında fikir ve yardımlarını alın. Eğer hala . edu uzantılı bir mailiniz varsa onu kullanın. Arkadaşlarınızın iş hayatında neler başardığını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Onlardan bazıları medya veya benzeri iş alanlarında çalışıyor olabilir ve size yararları dokunabilir. Onlarla yeniden kontak kurmaktan korkmayın ve ilişkiniiz yenileyin. Bu biraz zor olabilir ama sonunda harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

5.Önemli medya kuruluşlarıyla iletişimde olun

Bir yayını, yazar veya katkı sağlayanı radarınıza alın ve ona değişik bir hikaye ya da sadece sizin ulaşabileceğiniz içeriklerinize erişme imkanı sunun. Onların editoryel bakış açısıyla birlikte işlerini kolaylaştıracak yöntemler belirleyin.

 

İyi bir pazarlamacı edinmek iyi bir öğrenci edinmek gibidir. Bu adil bir durum tespiti sunar. Örneğin yeni basılı yayınlardan kontaklar kurmak iyidir. Onlar yeni hikayeler, bilgiler ve ilişkiler kurma konusunda daha açtır. Pazarlamaya harcayacak bütçeniz yoksa zaman daha önemli bir hale gelir. Onu akıllıca kullan. Unutma, bir değer yaratmak için öncelikle bir değer sunmalısın.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir