Yargılanma Korkusunu Yenmek

Harika insanlarla dolu bir grubun soru-cevap seansında bana sorulan sorulardan biri yargılanma korkusu ile alakalıydı. Bu soru bana gençliğimde yaşadığım başkaları tarafından yargılanma korkusunu hatırlattı. Bu bana ne olursam olayım, ne yaparsam veya nasıl görünürsem görüneyim başkaları tarafından yargılanabileceğim gerçeğini hatırlattı.

 

Görüyorsunuz, eğer ben diğerlerinin kim olduğum ve ne olduğum konusundaki dar kalıplı fikirlerini kabul etseydim bugünkü konumumda ve kişiliğimde olmazdım. Diğerleri tarafından yargılanma korkumuz olduğunda, bu süreçte kim olduğumuz kısmını unutuyoruz. Bu karbon kağıtlarının nasıl icat edildiğini ve insanların kendilerinin en iyi gölgesi olduğunu açıklar.

 

Peki düzgün yaşamanın yolu yok mu? Başkalarının dar kalıplı düşünceleri bizi asla kim olduğumuzun gururunu yaşamaktan ve bunu bütün dünyaya göstermekten alıkoymamalı. Bunu söylemesi yapmasından daha kolay gibi görünebilir ama olayların nasıl göründüğüne bakılmaksızın her şey için daima bir çözüm ve yol vardır.

 

İşte başkaları tarafından yargılanmanın üstesinden gelmenin beş yolu:

 

1. Senden yalnızca bir tane olacak

Başkalarından doğrulama ve kabul beklemek bizim asla işimize yaramayacak. Hem içten hem dıştan kim olduğunu kabul et ve kendini sev. Hepimiz güzel kusurları olan eşsiz varlıklarız. Bu kusurlar bizi kalabalıklardan ayıran ve insanları bize çeken şeylerdir. Seni eşsiz yapan her şeyi düşün ve onları avantajına kullan. Norm olarak addedilen şeylere kim boyun eğmek ister ki?

 

2. Buradasın çünkü bir amacın var

Hepimiz paylaşılacak hediyelere, yetenekler ve deneyimlere sahibiz. Bir makale yazmak, video çekmek veya seyirciler önünde konuşmak sana uzun mu geldi? Yargılanma korkusunun seni durdurmasına izin verme. Dışarıda sana ihtiyacı olan birileri var. Kendi yönlerindeki engellerin üstesinden gelecek ve senin ışığını yansıtacak olan birileri dışarıda seni bekliyor. Onlar senin dışında kimseyi dinlemek istemiyor. Bu şöhreti daha ne kadar sürdüreceksin?

 

3. İnsanların senin hakkında ne düşündükleri seni ilgilendirmez

Kendin hakkında ne ve nasıl hissettiğin sadece fark yaratır. Diğer insanların senin hakkında ne düşündükleri seni ilgilendirmemeli. Eğer ilgilendirirse sırtında seni aşağıya doğru çeken yüklerle yaşarsın. Bir şey çok ağır geldiğinde ne olur? Kilo giderek başa çıkılması zor bir hal alır ve ileriye adım atmayı engeller. Kendini rahat bırak.

 

4. Kontrol edebileceğin şeylere odaklan

Kontrol edemeyeceğin şeylerin dikkatini dağıtmasına izin verme. İçeriden kontrol edilemeyen dış etkenlerin hepsi her zaman orada olacak. Ama bunların bizim hayatımızdaki rolü ve etkisi tamamen bizim seçimimiz. Kontrol edemeyeceğin şeyleri bırak ve akışta olmaya devam et.

 

5. Kendini limitlerle kısıtlama

Kendimize korkusuz ve iddialı olmak gibi sorumluluklarımız var. İnsanlar bizim yeteneklerimizi kısıtlayabilir, bizim arka planda kalmamıza yol açabilir ve büyüklüğümüzü göstermemize engel olabilir. Sesinin duyulmasına ve iç ışığının parlamasına izin ver. Çünkü dışsal faktörleri kontrol edemezken içsel etkileri kontrol edebilecek güce her zaman sahibiz.

 

Bu makale addicted2success.com‘da Danielle McDonald tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Geribildirim Verme Sanatı

Hampton Creek’te hep şunu sorarız, “Baştan başlasak nasıl olurdu?” Bizim iş felsefemizi sürdüren de budur. Odaklandığımız alanlardan biri…