Yarına Bomba Gibi Başlamak İçin Yatmadan Önce Yapılacak 5 Şey

Bir girişimci olarak verim sağlamak genellikle çok çalışmaktan geçse de daha önemlisi zeki çalışmaktır. Büyük girişimciler zamanın kısıtlı ve değerli olduğunu, bu yüzden uyanık kaldıkları saatleri en iyi şekilde değerlendirmeleri gerektiğini bilirler. Zeki çalışmaya katkıda bulunan bir çok faktör vardır; ancak planlama ve yeterli uyku en iyi performans arttırıcıların başında gelir.

 

Zamanınızı ve veriminizi maksimuma çıkarmak için işte size yatmadan önce yapmanız gereken ve uyanık saatlerinizi müthiş bir verime dönüştürecek beş kolay ve olmazsa olmaz şey.

 

  1. Takviminize bir göz atın

Plan yapmamak başarısızlığı planlamaktır derler. Bir gece öncesinden takviminizi gözden geçirerek gününüzün size ne getireceğini öğrenir, böylece hazırlıklı davranarak hedeflerinize ulaşmanın en iyi yolunu planlayabilirsiniz. Önünüzdeki günü planladığınız için daha iyi uyuyacak ve güne hızlı bir başlangıç yapabilmek için ayak işlerini çoktan hallettiğinizi bilerek uyanacaksınız.

 

Bir başka atasözüyse “Akılsız başın cezasını ayaklar çeker,” der ve bu atasözü verimlilik için çok önemlidir! Bir gece öncesinden yarının hakkından nasıl geleceğiniz konusunda bir strateji geliştirin.

 

  1. Spor çantasını hazır tutun.

Spor salonuna da gitseniz, mahallede de koşsanız veya köpeğinizi de gezdirseniz egzersiz takımlarınızı çıkarın ve uyandığınızda biraz ter atmaya hazırlanın. Kıyafetlerinizi toplayarak hazır bulundurmak birçok girişimcinin egzersizlerini kaçırma riskini azaltmak için kullandığı harika bir taktiktir.

 

Spor kıyafetlerinizi hazırlamak yalnızca bir dakikanızı alır ancak bu her sabah sporunuzu yaptığınızdan emin olmanın da harika bir kestirmesidir. Sağlığına dikkat etmek bir girişimcinin hayatının önemli bir parçasıdır.

 

  1. Telefonunuzu kapatın.

Uyku başarılı girişimcinin sağlıklı hayat tarzının hayati bir unsurudur. Takviminizi kontrol ederek yarın sizi nelerin beklediğinden haberdar olduktan sonra öterek, titreyerek veya çalarak uykunuzun en derin yerinde sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olmak için telefonunuzu sessize alın veya kapatın. Uykunuzun bölünmesi sizi yorgun bırakarak performansınızı yavaşlatır.

 

Verimliliğinizi en yüksek seviyede tutmak için uyku döngünüze karşı tüm engelleri elimine ettiğinizden emin olun. O mail veya mesaj yarına kadar bekleyebilir. İyi bir gece uykusu için telefonunuzu kapatın veya sessize alın.

 

  1. Günlüğünüze yazın.

Hayır, o “sevgili günlük” tarzı yazılar değil. Günlük tutmak günü kavramanıza ve düşüncelerinizi anlamanıza yardım edebilecek bir alıştırmadır. Günlüğünüzü başucunuzda tutun ve her gece birkaç dakika ayırarak günün zaferlerini gözden geçirin ve o gün sizi memnun eden şeyleri yazın.

 

Bunu sıkıcı ve düşüncesizce yaptığınız bir deneyim haline getirmeyin. Daha çok bir tür gece meditasyonu gibi düşünün — günün önemli noktaları hakkında sadece iki dakikalık bir düşünce yansıması ve bunları yazmak uyanık ve uyurkenki düşüncelerinizi değiştirecektir. Günün getirdiği tüm güzelliklere minnet duymak zengin bir hayat tarzının bir parçasıdır: açık tutulan kapılar, harika sohbetler.

 

O gün aklınızda kalan neyse listeleyin ve zihninizi harika bir uykuya hazırlayın.

 

  1. Gerçek bir kitap okuyun.

Kaliteli bir uykuya katkıda bulunacak son bir şeyse kaliteli bir kitap okumaktır. Kendiniz için hangi kitabın kaliteli olduğuna siz karar verebilirsiniz; ancak yatmadan önce okumak, o uykuya son geçişi yapmanın harika bir yoludur.

 

Okumak aynı zamanda sizi elektronik aletlerden (tavsiye: telefon veya tabletinizde okuma yapmayın, ışık gözlerinizi bozabilir ve uyku döngünüzü etkileyebilir) ve parlak ışıklardan da uzak tutarak vücudunuzu dinlendirecek ve uykuya dalmasını sağlayacaktır.

 

Bu makale  Matthew Toren’in 15 Haziran 2014 tarihinde entrepreneur.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 20 Film

İzleyenlerin kolay anlayabileceği bir yol olduğundan filmler fantastik, bilim-kurgu olsun olmasın başkalarının hikayelerinden ders almak için mükemmel bir yöntemdir. Sizden önce gelen bu ender insanların neyi, nasıl yaptığını gösterdiklerinden bu hikayelerden öğrenecek çok şeyiniz var.