Yatırımcılara Fikirleri Nasıl Elediklerini Sorduk

0
1735

Yanlış projeler ya da girişimcilik fikirlerini gerçekleştirmek büyük zaman ve para kaybı olabilir.

Soru: Bir proje ya da girişimcilik fikrine yeşil ışık yakmadan önce HER ZAMAN yaptığınız tek şey nedir?

 

Varsayımları Test Edin

 

“Bir sürü güzel fikir vardır; ama onları akıl etmek gerçekleştirmekten daha kolaydır. Bu yüzden yeni planlarınızı gerçekleştirmeye başlamadan önce bazı temel varsayımları test etmeniz şarttır. Eğer çoktan müşterileriniz varsa, onlarla fikriniz hakkında doğrudan konuşun ve geri bildirimlerini can kulağıyla dinleyin. Eğer yoksa, tepkiyi ölçmek ve pazarın var olduğunu kanıtlamak için AdWords yoluyla bir arama sonuç sayfası ayarlayın.”

 

Temel Performans Göstergesiyle Uyumlu Olduğuna Emin Olun

 

“Bir projeyi ya da fikri hayata geçirmeye başlamadan önce, projenin temel performans göstergelerimizle paralel olması benim için çok önemli.” Eğer bir proje temel ölçülerimizden biriyle uyuşmuyorsa, büyük olasılıkla takip etmeye ya da kaynakları tüketmeye değmeyecektir. Böyle bir denge oluşturabilmek için, erkenden temel performans göstergelerini belirmek önemlidir. Bir kere belirlendi mi, fikirleri onaylamak için faydalı bir araç olacaktır.”

 

Bir Adım Geriye Çekilin

 

“Yapabileceğiniz en yanlış şey sırf heyecanlı bir fırsat gibi göründüğü için yeni bir proje ya da girişimi gerçekleştirmeye çalışmaktır. Sorun, hemen hemen her yeni fikrin ilk başka heyecanlı bir fırsat gibi görünmesi; ama aslında aralarından yalnızca en iyilerinin gelecek haftalar ve aylarda heyecanlı olmaya devam etmesidir. Fikrinizi bir kenara bırakın ve bir süreliğine düşünmeyin. Tekrar düşündüğünüzde aynı derecede heyecanlanıyorsanız, gerçekleştirmek için harekete geçin.”

 

Artı ve Eksileri Analiz Edin

 

“İşimizi büyütmesi için her zaman yeni projeleri ya da girişimcilik fikirleri düşünüyorum, bu yüzden onlara yeşil ışık yakmak için bir sistem geliştirdim. Öncelikle fikirlerimi bir yere yazıp birkaç günlüğüne sindirmek için bekliyorum. Eğer fikir hala mantıklı geliyorsa partnerimle görüşüp planı/uygulamayı detaylı olarak konuşuyorum ve artılar/eksiler listesi yapıyoruz. Daha sonra son kararı vermek için verileri analiz ediyoruz.”     

 

 

Rakamları Gözden Geçirin

 

“Herhangi bir projede ilerlemeye başlamadan önce vaktimize değeceğini ve yatırımın getirisi olduğuna emin olmak istiyorum. Rakamlar yalan söylemez. Finansal tahminler yatırım getirilerinin belirlenmesinde ve iş konusundaki kararlarımızı hislerimize göre değil, gerçeklere bağlı olarak vermemize yardım etmede önemli bir araçtır.”     

 

 

İnsanların İstediğinin Bu Olup Olmadığını Sorun

 

“Özellikle girişim dünyasında, onlara uygun bir pazar olup olmadığına ya da insanların gerçekten ürünlerini isteyip istemediğine karar vermeden yeni bir şirket kurup ürünler yaratan birçok girişimci görüyorum. Herhangi bir fikrin gerçekleştirmeye değer olduğuna karar vermeden önce insanlara anket yapıyorum, odak grubu oluşturuyorum, AdWords ile pazar denemeleri yapıyorum ve hatta insanları arıyorum.”    

 

Önce Projeyi Organize Edin

“Bir projeye başlamadan önce organize etmek için zaman ayırmalısınız. Projenin ya da fikrin başarılı olması için hayata geçirme kararını almadan önce ne kadar süreceği, nasıl yürütülmesi gerektiği ve kimin sorumlu olacağını bilmek önemlidir.

 

Başarıyı Tarif Edin

 

“Belirli bir proje için başarının nasıl olacağını net bir şekilde tanımlamadan doğru gidip gitmediğini, hatta bittiğini anlamak imkansızdır. Başlamadan önce başarının nasıl olması gerektiğini tarif ederek bir projeyi nasıl ölçeceğimize karar verebiliriz ve doğru hedeflere doğru ilerleyip ilerlemediğini anlayabiliriz.”     

 

 

Adwords Testleri Yapın

 

“Google Adwords, pazar ilgisini göstermede oldukça başarılı. Ne kadar ve hangi oranda etkili olduklarını test etmek için birkaç gün ya da birkaç haftada farklı reklamlar yayınlayacağım. Böylece alanın ne kadar kalabalık ve Pazar ilgisinin ne kadar güçlü olduğunu görmüş olacağım. Genellikle arama sonuç sayfası bile yaratmıyorum. Onun yerine insanları bana ait başka bir siteye yönlendiriyorum.”

 

Gerçek Müşterilerle Konuşun

 

“Büyük zaman, enerji ve para harcamadan önce gerçek dünyadaki insanlarla konuşarak mutlaka fikirlerinizi test edin. Fikrinizi birinin çalmasından korkmayın. Detaylı geri dönüşler alın. Müşteri listenize ilgilerini çeken bir şey olup olmadığını sormak için bir mail bile atsanız, en azından bir başlangıç yapmış olursunuz.”

 

Bu makale  Young Entrepreneur Council‘in startupcollective.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here