Yeni Bir Kavram İle Tanışalım: ”Mindfulness”

0
2318

Beyin ile ilgili olan araştırmalar ve sonuçları ilgimi çekmiştir her zaman.Bugün de yeni bir kavram ile tanıştım.Sizi de hemen tanıştırayım; beynimizin bir başka müthiş özelliği : ”bilinçli farkındalık”

 

Kelime anlamı olarak baktığımız zaman ”mindfulness” sözlükte ”farkındalık,düşünceli olma” olarak geçiyor.Biraz daha derinine inersek yaşadığımız anın farkına varmak diyebiliriz.Yani o anda yaşanan olaylara belirgin dikkat ve farkındalık becerisi. Kabat-Zinn buna ”Bilinçli yaşama sanatı” demiş.Türkçede tam karşılığı olmayınca, bu ifadeyi içselleştirmek de biraz zorlaşıyor tabii.

 

Hayatın akış hızında sürekli düşünen beynimizin bu zayıflamış yeteneğini bir takım egzersizler ile geliştirebiliyormuşuz. Biraz araştırınca bu konuda eğitim veren,liderlik programları sunan kurumlar bile varmış halihazırda Türkiye’de.

 

Beynimizin bu özelliği geliştikçe anda olma yeteneğimiz de gelişiyor,zihnimize berraklık ve netlik sağlıyormuşuz. Duygusal zekamızı ve empati kurma yeteneğimizi de geliştirdiği için ilişkilerimizi olumlu etkiliyormuş.

 

Apple ve Google gibi devlerin de bu yöntemden faydalandığını belirtmek gerek.Son olarak bir alıntı ile sizi biraz düşündürmek istiyorum;

 

”Mesela, bugüne kadar bir fincan kahvenizi beş duyunuzla keyfine vararak yudumladınız mı? Yeni demlenmiş kahvenizden çıkan ince dumanı izlediniz mi? Fincandan gelen aromayı içinize çekerek, sıcaklığı ve kokuyu ciğerlerinizin derinliğine kadar aldığınızı ve beslendiğinizi hayal ettiniz mi? Fincanda duran sıvının rengini, parlaklığını, hatta ayna gibi yansıtmalarını gözlemlediniz mi? Peki ya, ilk yudumu alırken, dudaklarınızda ve ağzınızda yarattığı sıcaklığı, kahvenin getirdiği hafif acı-tatlı tadı ve yutağınızdaki oluşan ve sizi içgüdüsel olarak yutmaya iten tükürük bezlerin çalışmaya başladığını fark ettiniz mi? Hiç aklınızdan, yutmayı geciktirmek ve biraz daha keyfine varabilmek için mili-saniyelik süreyle zamanı yavaşlatmak gibi ‘şahane’ bir fikir geçti mi? Bu küçük yudumun yemek borunuzdan aşağı doğru inerken sıcaklığını hissetmeye izin verdiniz mi? Tüm küçük adımlarda dikkatiniz ve farkındalığınız nerdeydi? Her bir duyu yoluyla deneyimlerinizde mi, yoksa arkadaşınızla sohbetinizde, gazetenizde veya yapılacak/yapılmış işlerde mi?”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here