Yeni Çinli VC Cocoon Network, Londra’da 713 Milyon Dolar Fonla Açılıyor

Çin’deki menkul değerlerde dalgalanma görülmeye devam ettiği için, ülkedeki bazı teknoloji yatırımcıları Londra’da 500 milyon pound’luk (713 milyon dolar) fon kuruyor ve destekleyecek girişimler arıyorlar.

Çin’deki menkul değerlerde dalgalanma görülmeye devam ettiği için, ülkedeki bazı teknoloji yatırımcıları Londra’da 500 milyon pound’luk (713 milyon dolar) fon kuruyor ve destekleyecek girişimler arıyorlar.

Cocoon Networks olarak adlandırılan bu yeni grup, China Equity Group ve Hanxin Capital tarafından destekleniyor. Grup, Birleşik Krallık ve Avrupa kökenli girişimlere; finansal teknoloji, yaratıcı endüstriler ve biyoteknoloji alanlarında yatırım yapmayı planlıyor. Bunun yanında Cocoon, University of London’la işbirliği yaparak, iddia edilene göre şehrin en büyük kuluçka merkezini inşa ediyor.

 

Cocoon Networks’ün kurucusu ve CEO’su John Zai, grubun bu senenin sonlarında yatırım yapmaya başlamayı planladığını söyledi. Zai hangi şirketlerin destekleneceği ya da desteklerin boyutu hakkında herhangi bir açıklama yapmamasına rağmen, bireysel destekçiler ortaya para koymaya başladılar bile.

 

China Equity Group’un adı, ABD’de ve Avrupa’da pek fazla bilinmiyor olabilir; ancak söz konusu kuruluş, Çin pazarında ciddi seviyedeki bazı işlerin bir parçası. Bunların haricinde China Equity Group, Çinli arama motoru ve internet devi Baidu’nun da ilk yatırımcılarından biri. Hanxin Capital ise Çin’in bulut işlem ve biyoteknoloji şirketlerini desteklemeye odaklanmış bir fon.

 

Zai, TechCrunch’a, yeni fonlamanın temelini Londra’da atma fikrinin birkaç farklı sebepten ileri geldiğini belirtti. İlk olarak grubun, birden fazla konumu değerlendirdiğini, ancak ABD, Avrupa ve kendi ülkeleri arasındaki en iyi köprünün Londra olduğuna karar verdiğini belirtti. Hatta bu durumun, Hanxin’in yöneticilerinin Birleşik Krallık’taki üniversitelerle ilişkiler kurmalarına da bir süre yardım ettiğini sözlerine ekledi.

 

Diğer sebebi ise şöyle açıkladı: Zai, Çin’in yatırım yapmak için ABD pazarına aşırı sabitlenmiş olduğuna inanıyor. Zai, rekabetçi turlar, Vadi’deki girişimler için yüksek değerlemeler gibi zorlu olan ve ABDli bazı yatırımcıların dikkatini Avrupa’ya daha fazla çeken faktörlerin, Cocoon’u Londra’ya getiren faktörlerle aynı olduklarını belirtti.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Büyüme Esnasında Şirket Kültürünüzü Ayakta Tutma

Şirket kültürünü ölçeklendirmek konusunda kaçınılmaz gerçek şu: girişiminiz uçuşa geçtiğinde, aşılamak için çok çalıştığınız kültürü yönetmek daha da zor bir hal alır. Ofiste daha çok kişi, uyulması istenen daha çok kural, hizmet edecek daha fazla müşteri – her bir büyüme metriği, gittikçe daha hızlı gelişen bir kültürü beraberinde getirir.