Yeni mezun, tam zamanlı işi olmadan ayda 66.000 dolar nasıl kazandı?

0
6217

Bugün 25 yaşında olan Nick Walter, Brigham Young University’deki üçüncü yılından sonra Dallas merkezli teknoloji danışmanlık firması Pariveda Solutions’un Seattle’daki ofisinde müthiş bir yaz stajı ayarladı. İşinden zevk almasına ve müşterileriyle çalışma arkadaşlarını sevmesine rağmen kendini boğulmuş hissetti. Kot pantolona ve tişörtlere alıştığı için bej pantolonlar ve polo gömlekleri sevemedi ve söylediğine göre en çok “bu ofiste her gün belli bir saat bulunmaktan ve bana yap denilen şeyleri yapmak zorunda olmaktan” hoşlanmadı.

 

NickWalter_Headshot-20-1940x1091

 

Böylece her zaman kendisi için hayalini kurduğu kariyere gitmektense (düzenli yatan maaşların güvenliğini ve faydalarını kafasında canlandırırdı) sonraki iki sene BYU’da yarı zamanlı bir işte çalışırken bir yandan da danışmanlık yaptı ve iPhone’lar için aralarında arkadaşı ile beraber yazdığı yedi adet “nasıl yapılır” uygulamasının da olduğu uygulamalar yazdı. Bunlardan bir tanesinin ismi basitçe Weight Lifting Videos’tu ve ona ayda 1200 dolar kazandırdı. Ardından daha karlı bir olasılığa denk geldi.

 

İlham kaynağı hatırladığına göre “bir Tim Ferris kitabı olan The Four-Hour Work Week”ti. “Ferris bu kitapta neden içinde bulunulabilecek en iyi sektörün eğitim sektörü olduğunu açıklıyordu.” Walter Nisan ayından bu senenin Mayıs ayına kadar okulun dışındaydı, ‘nasıl yapılır’ uygulamalarından ve danışmanlık çalışmalarından gelen az miktarda para ile geçiniyordu. Apple Swift adında yeni bir programlama dili sunacağını duyurunca Walter’ın aklına bir fikir geldi.

 

Swift’i öğrenebilir, öğrenirken aynı zamanda öğretebilirdi – ilerleyişinin video kaydını alıp sonra bu kayıtları ders olarak satabilirdi. “Sonraki dört günde yaptığım tek şey bu programlama diline dalmaktı” diyor. “Kalkıyordum, yiyordum, öğreniyordum, öğretiyordum, yiyordum, öğreniyordum, öğretiyordum, yiyordum, uyuyordum. Telefonumu kapadım ve mağarama girdim.” Pijamalarıyla çalışmış, sesini kaydederken ekran videosu almış, en sonunda sadece dört günde 50 kısa video çekmişti.

 

Arından çalışmalarını dört yıllık olan ve içerikten para kazanmaya imkan tanıyan Udemy’e yükledi. San Francisco merkezli olan ve 48 milyon dolarlık bir girişim sermayesi ile çalışmalarını sürdüren Udemy’de yogadan fotoğrafçılığa, Popping and Locking adlı garip bir dans stiline kadar birçok farklı konuda 20.000 ders bulunuyor. Ücretler de bedavadan 895 dolara kadar (‘Nasıl hisse alınıp satılır: yükselip alçalan pazarlarda kar etmek’ adlı derste olduğu gibi) değişiyor. Udemy eğer insanları derslere kendisi yönlendirirse yüzde 50 komisyon alıyor. Eğer ders sahipleri kendi pazarlama çabalarıyla insanları getirirlerse yüzde 97’si kendilerine kalıyor (Udemy yüzde 3’ü kredi kartı işlem bedelleri için alıyor)

 

Apple Swift’i 2 Haziran günü çıkardı. Walter derslerini 5 Haziran’da hazır hale getirdi ve 24 saat boyunca ücretsiz yaptı. O ilk günde 1600 kayıt oldu. “Bu beni inanılmaz şaşırtmıştı” diyor. Sonraki gün ücreti 199 dolar yaptı ve 20.000 dolar topladı. 30 gün içerisinde 40.000 dolar kazanmıştı. “Bu geçtiğimiz yılda kazandığım tüm paradan daha fazlaydı” diyor. Udemy’nin ilgili olabileceğini düşündüğü 60.000 kişiye e-posta yollayıp 29 dolarlık indirimli ücretle sunmasının da yardımı oldu. Walter’ın söylediğine göre o günden beri dersleri ayda 3000 ile 5000 dolar arası gelir getirdi.

 

Swift dersini alan insanlar Walter’a nasıl iPhone uygulaması yapıldığı hakkında bir ders verip veremeyeceğini sormak için e-posta atmaya başladılar. Bu defa “Nasıl çılgın bir iPhone uygulaması yapılır” adında bir pazarlama videosu yapmaya karar verdi ve Kickstarter’a koyarak 199 dolarlık Udemy dersini sadece 29 dolara satmaya başladı.

 

Brigham Young’da bir yardımcı profesör olan ve yeni ürün çıkarma üzerine bir ders veren Jeff Schwarting, Walter’ın hassas bir noktayı akıllıca bir kampanya ile vurduğunu söylüyor. Schwarting “Çok çok popüler bir alana düşmüş gözüküyor. Normalde kodlama videoları çok sıkıcıdır. Sadece siyah bir ekrana bakıp başkası onun üzerine yazı yazarken konuştuklarını dinlersiniz” diyor. Kickstarter videosunda ise Walter kırmızı tuğla duvarlara sahip boş bir oda içinde elektronik müzik ile birlikte kollarını ve vücudunu kıvırarak dans ediyor ve “bu ders peçete üzerindeki fikirlerinizi alıp Apple app store’a gönderebileceğiniz bir uygulamaya dönüştürecek” sözünü veriyor. Ardından sarı bir peruk giyiyor ve Swift’in Taylor Swift ile hiçbir alakası olmadığını ilan ederek kötü bir sesle şarkı söylüyor.

 

Bu Kickstarter videosu bir ayda müthiş bir başarı sergileyerek Walter’a 66.000 dolar kazandırdı. Bir Kickstarter sözcüsünün söylediğine göre Kickstarter projelerinin sadece yüzde 41’i onları oluşturanların koyduğu hedeflere ulaşabiliyor ve sadece yüzde 14’ü 20.000 dolardan fazla kazanabiliyor. Udemy’nin pazarlama direktörü Shannon Hughes’da kurs sahiplerinin bu kadar parayı kısa zamanda kazandığı örneklerin daha önceden de görüldüğünü ancak Walter gibi bir acemi için bunun oldukça nadir olduğunu söylüyor.

 

Peki Walter tüm bu parayla ne yapıyor? Provo şehrinde arkadaşlarıyla paylaştığı evin kirası için 350 dolar ödüyor ve yemeklerinin çoğunu dışarda yiyor. 9000 dolara ikinci el bir Toyota Corolla almış çünkü arabası yokmuş. Geri kalanını ise biriktiriyor (ailesi, Wilsonville’deki evlerinin yakınlarında çalışan bir hemşire ve emlakçı onun okul masraflarını ödemiş dolayısıyla öğrenim kredisi borcu bulunmuyor)

 

Bu hafta içinde yeni Apple akıllı saati için programlama ile alakalı bir sonraki Udemy kursunun videosunu çekmeye hazırlanıyor. “Kasım ayında programlama araçları çıktığında kendimi 48 saatliğine kapatacağım ve videolar çekeceğim” diyor.

 

Gelirlerinin sürekli bir değişimde olmasına aldırmıyor. Eylül ayında 66000 dolar kazandıktan sonra Ekim ayında sadece 3400 dolar kazanabilmişti. Bunun kendisi için problem olmadığını söylüyor çünkü bu para kirasını ve mütevazi yiyecek alışkanlıklarını fazlaca karşılıyor. “Şimdilik ayda 3000 dolar kazanırken bazı zamanlar gelen çılgın artışlardan memnunum” diyor. Kendi işini yapmaya devam etmeyi ve öğretme ile uygulama geliştiriciliği kombinasyonu ile hayatını sürdürmeyi umuyor.

 

Schwarting Walter’ın başarısının devam edeceğini öngörüyor. “Öğrencilerimin yüzde 99’u okuldan sonraki ilk senelerinde işe giriyorlar. Henüz ilk senesinde 100.000 dolar kazanabileni görmedim” diyor. Walter için bu sadece 5 ay sürmüştü.

 

Bu makale  Susan Adams’ın  27 Kasım 2014 tarihinde forbes.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here