Yıldızları Yakalamak

Bir kalem alalım ellere. Not edelim. Tarih 29 Ekim 2016. Yer Volkswagen Arena. Tema kolektif bilinç. Önümüzde Tedx etkinliğine bir davetiye. Biraz sonra içeride olacaklardan habersiz bir de İrem çizelim şuraya.

Bir kalem alalım ellere. Not edelim. Tarih 29 Ekim 2016. Yer Volkswagen Arena. Tema kolektif bilinç. Önümüzde Tedx etkinliğine bir davetiye. Biraz sonra içeride olacaklardan habersiz bir de İrem çizelim şuraya.

 

İtiraf sırası. Bir motivasyon konuşması bir insanın hayatına ne kadar dokunabilir ki? Diyelim ki dokundu, bu ne kadar sürebilir ki? Zihnimin ön kabulleriydi bu sözde sorular.

 

Ardından perdeler açıldı. Her geçen yirmi dakika birbirinden farklı insanları anlatıyor, diyecektim ki eksik söylediğimi fark ettim. Hayır, aslında o yirmi dakikaya bir dünya sığdırılıyor. Hepsi kendi dünyasının inişlerini, çıkışlarını, ödüllerini ve cezalarını anlatırken siz yıldız yağmurundan payınıza düşeni yakalamak üzere oradasınız. Ellerinizi kavuşturarak oturmak da, tepeye kaldırıp sonuna kadar açmak da bir seçim meselesi.

 

Ayşe Şule Bilgiç. Hayatıma bitmeyen sorgulamalarıyla dokunan kadın. Neden bu dünyaya geldin Şule ? Hala ne yapacağına karar veremedin mi Şule? Herkesin ortak sorularına ses veren insan. Düşlerinin en güzelini çocuklarla paylaşmaya karar vermesi, onlarla insanlığa mesajlar iletmesi. Evet, bu parça benim parçamdı.

 

Evrencan Gündüz. Hayatını müziğe adaması, henüz yirmi yaşında olması ve bitmek bilmeyen enerjisi. Bu da benim parçamdı

 

Bestami Köse. Hayattaki idolün kim sorusunu hiç sevmeyenlerdenim. Sadece tutkumu paylaştığım insanlar vardır. Bestami Köse bunlardan biriydi ve oraya gidene kadar onunla karşılaşacağım hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Hayatımın merkezine aldığım gezme tutkusunu bir yaşam biçimine dönüştüren bu adamı dinlerken hayallerimi büyüttüm. Umudumu tazeledim. Yine yeni yeniden söyledim : Yol açık, yola çık !

 

Traktörünü Satan Bilge. Evet, ben onu bu isimle tanıyorum. Köy çocuklarına, köy kadınlarına ve bütün dünyaya yarattığı farkındalıkla sosyal girişimciliğe gönül vermiş bir bilge. Genç girişimcilere kılavuzluk yaparken içindeki heyecan görülmeye değer.

 

Hepimiz içten içe her insandan öğrenebileceğimiz bir şeyler olduğunun farkındayız. Peki ya ilham almak? Anlatılanları kendi süzgecimizden geçirip kendi boşluklarımızı doldurmak? İşte o gün eksik parçaların diğer dünyalarda saklandığını öğrendim. Aradığını hiç ummadığın yerlerde bulmak ve tamamlanmak hissini bana yaşatan 29 Ekim’e teşekkürler.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Bir Etkinlik Ve Notlar!

Global Girişimcilik Haftası kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi BAMBU Ön Kuluçka Merkezi ile birlikte düzenlenen etkinlikte DEPARK ofislerinde çalışmalarını…