Yol Arkadaşını Ararken Bu 50 Örneği Düşün

0
5881

Kurucu ortağınız olmadan iş kurmaktan daha kötü olabilecek tek şey yanlış kurucu ortakla işe başlamaktır. İşte doğru olanı bulmanın 50 yolu ve 50 örneği.

 

“Ben yalnızım,” dedi bana yenilikçi.
Bir iş kurmaz bazen çok yalnızlaştırabiliyor.
Diğerleriyle birleşmek? Başarıyı ara ve mutlu ol.
Kurucu ortak bulmanın 50 yolu olmalı.

 

Belki de bu şarkıyı Paul Simon söylüyormuş gibi hayal etmeniz gerekir ama ben girişimcilik hakkında konuşma yaparken bana sorulan bir numaralı soru şudur: “Nasıl kurucu ortak bulurum?” Önceki liberal sanat mezunları arasında bu biraz daha spesifik: “Nasıl teknik bir kurucu ortak bulurum?”

 

En temel tavsiyem, basitçe bir kurucu ortak aradığınızı pek çok insana söylemeniz, geniş bir ağ oluşturmanız ve sonuçta uygun becerilere sahip güvendiğiniz biriyle bir takım olmanız (bu sırayla). Ancak biraz daha derine inersek oldukça büyük bir grup başarılı girişimciye tecrübeleri için ulaştım. Yüzlerce cevap aldım. Herhangi bir sıralama olmaksızın, işte bana nasıl bir kurucu ortak bulduklarına dair 50 en iyi yol.

 

1. Üniversite arkadaşlarınız

 

Facebook’taki çocuklarda ve diğer pek çoğunda işe yaradı. Örneğin, Babson Üniversitesinde tanışmış olan, online atıştırmalık yiyecek servisi NatureBox’un kurucu ortakları Gautam Gupta ve Ken Chen’i veya Broadstreet Ads’i  (Broadstreet Reklamcılık) kuran John Crepezzi ve Kenny Katzgrau’yu alabiliriz.

 

2. Lise arkadaşlarınız

 

Bu da başka yaygın bir hikâye – mesela 2006’da FreshDiet.com’u kuran kurucu ortaklar Zalmi Duchman ve Yos Schwartz. Yatılı okulda aynı odayı paylaşırken birbirlerini tanıdılar.

 

3. Ana okulundan arkadaşlarınız

 

Bazıları erken başladı. Zach Schau ve Pure Fix Cycles’daki kurucu ortakları küçük birer çocukken tanıştılar ve “başka kimseyle başarılı bir iş kurmayı hayal bile etmediler.”

 

4. Bir şeyler içerken tanıştığınız insanlar

 

Konuyu değiştirirsek, bazen biraz hamallık yapmanız gerekir. Online eğitmen pazar yeri InstaEdu’nun CEO’su Alison Johnston Rue, sonrasında teknik kurucu ortağı olan Joey Shurtleff ile tanışmadan önce “onlarca mühendise ulaştı ve onlarla bir şeyler içti.”

 

5. Kahve içmek için buluştuğunuz insanlar

 

Snack Spout’u yapan Voytech Products’ın Dean Wright’ı, nihai kurucu ortakları ile “mahallesindeki Starbucks’ta … kendi uzmanlığı [alanı]: tüketim malları hakkında konuşurlarken” kulak misafiri olduğunda tanıştığını söylüyor.

 

6. Kardeşleriniz

 

Bu da başka bir yaygın cevap.  Örneğin ikiz erkek kardeşler Sam ve Andy Prochazka, hafızalı köpüklü yatak şirketi Novosbed’i kurdular. Sonra da kız kardeşleri Helenka’yı aralarına aldılar.

 

7. Ebeveynleriniz

 

Bunun her insan için farklı işleyeceğini düşünüyorum ama birkaçı anneleri veya babalarıyla iş kurmaktan da bahsettiler.

 

8. Diğer girişimlerden eski kurucu ortaklarınız

 

Belli ki eğer ilk şirketinizi kuruyorsanız bu bir yumurta tavuk problemi ama eğer böyle bir seçeneğiniz varsa gözden geçirmeye değer. Muhtemelen daha önceden bir iş kurduğunuz biriyle başlamaktan daha iyisi olamaz.

 

9. Eski iş arkadaşlarınız

 

Eğer çalışan olarak birlikte çalışabildiyseniz, kurucu ortak olarak da çalışabilirsiniz. Bu hikayeyi onlarca insandan duydum, örneğin Nokia’da beraber çalışmış olan Ari Tulla ve BetterDoctor.com’daki kurucu ortağı.

 

10. Eşiniz

 

Bazen iş önce gelir, bazen romantizm. Skin Authority’nin üç kurucu ortağından ikisi, Celeste ve Ted Hilling şimdi evli ama yıllar önce adam kadını maraton koştuktan sonra ona asılan bir adamdan kurtardığında tanıştılar. Bunun dışında, karı koca kurucu ortakları düğünlerini planlarken bir iş fikri bulan Guesterly var.

 

11. Eski rakipler

 

Eğer rakiplerinizi takip ediyorsanız birlikte çalışmaya değer birini bulabilirsiniz. Birlikte KnowEm.com’u kuran kurucu ortaklar Michael Sterko ve Barry Wise, aynı SEO kelimelerini almaya çalışan rakiplerken tanıştılar.

 

12. Ortak buluşması

 

FounderDating, Co-FoundersLab ve pek çok diğerleri gibi birçok ortak “buluşma” siteleriyle beraber bu sıralar bir çeşit trend.

 

13. Normal buluşma

 

Louisa Eyler ve Eric Jackson, 2009’da buluşma sitesi PlentyofFish’te tanıştılar. Birkaç yıl sonra elastik, düğümsüz, bungee performans ayakkabı bağcıkları satan Lock Laces’ı birlikte idare ediyorlardı.

 

14. Mezunlar toplantısında

 

Bunu daha önceden yazdım ama kurucu ortağınızla okurken tanışmadıysanız daha sonra ya da bir okul buluşmasında tanışmayacağınız anlamı a gelmiyor. Mezun buluşmalarına gidin.

 

15. Hızlandırıcılar

 

Kurucu ortak önerilerinin bazılarıyla bağlantılı olarak bir iş kurma hızlandırıcısına başvurmak kurucu ortak bulmanızı sağlayabilir. Haiku Deck’in kurucu ortakları Kevin Leneway ve Adam Tratt, Seattle iş kurma hızlandırıcısı Techstars’da tanıştıklarını söylüyorlar. “güçlerimizi birleştirdik ve haftalar içinde $600,000’lık sermayemizi tamamlamıştık,” dedi Tratt.

 

16. Kilisede

 

İlginçtir ki benimle iletişime geçen kurucu ortaklardan herhangi birinin din yoluyla tanıştığını sanmıyorum. Ancak mantıklı olabilir, bazı ortak değerlere sahip olabilirsiniz.

 

17. Buluşmalarda

 

Teknik Buluşmalar, kurucu ortak bulmak için mükemmel yerlerdir. Bright Journey’in kurucusu Nishank Khanna, “Başlangıç etkinlikleri, iki türden insanı da çeker [hem teknik hem iş insanları],” diye hatırlatıyor. “Diğer iş kurma fanatikleriyle iletişim kurmak için iyi bir yoldur.”

 

18. Birlikte spor yapmak

 

Eski takım arkadaşlarının birlikte çalışması hakkında pek çok hikâye duydum. Benzer şekilde Lucas Kovalcik ve Tim Walsh lisede bir ortak arkadaşları vasıtasıyla tanıştılar ve kaya tırmanışına olan sevgileri üzerine bir arkadaşlık kurdular. Şimdi, bayilikleri olan iç mekân kaya tırmanışı işi olan Gravity Vault’u idare ediyorlar.

 

19. Rakip olarak spor yapmak

 

Sam Hodges, ilk tanıştıklarında Alex Tonelli’nin gözünü ilk tanıştıklarında Dartmouth-Brown ragbi maçında morarttı. Sonra, Stanford’daki işletme okulunda karşılaştılar, bir spor merkezi zinciri kurdular ve şimdi Amerikan Funding Circle’ı idare ediyorlar.

 

20. Ortak arkadaşlar vasıtasıyla

 

Bu ağ kurmanın kalbi gibi görünüyor. Örneğin kurucu ortaklar David Donner Chait ve Chris Davis 1300 mil uzaklıkta yaşıyorlardı fakat ortak bir arkadaş tarafından tanıştırıldılar ve mükemmel bir eşleşme olduklarını düşündüler. 2012’de online bir seyahat planlayıcı olan Travefy’ı kurdular.

 

21. Çat kapı ziyaretler yoluyla

 

Londra’lı kardeşler Nick ve Anthony von Christierson, bir mobil ebeveynlik uygulaması kurmak için finans sektöründeki işlerini bıraktılar ama 20’lerinde, evlenmemiş ve çocuksuz girişimciler olarak bu alanda daha tecrübeli birine ihtiyaçları olduğunu biliyorlardı. Ulusal olarak tanınan pediatrisyen Dr. Jen Trachtenberg’e çat kapı bir ziyaret yaptılar ve onu gelecek ay başlayacak olan şirketleri Baby Bundle’a katılmaya ikna ettiler.

 

22. Saf cüretkarlık yoluyla

 

Art Booppanon, The Apprentice (Çırak) programında yarışmacı olan Nick Warnock ile bir görüşme sonrasında karşılaştı. Yıllar sonra ikili aralarında Wellograph sağlık saati de olan birçok ürün ve şirket kurdu.

 

23. Hafta sonu kod festivalleri (hackathon’lar) yoluyla

 

Belki de ortak buluşmalarından daha iyi – neden yabancılarla bir takım kurup bir hafta sonunda ürün ya da şirket kurmuyorsunuz? Başarısız olursanız en azından hızlıca başarısız olursunuz.

 

24. LinkedIn üzerinden

 

İşte LinkedIn bu yüzden önemli. EcoFactor’ün kurucu ortakları John Steinberg ve Scott Hublou ağ oluşturma sitesi yoluyla tanıştılar.

 

25. İş planı yarışmalarına katılarak

 

Belki bir ödülle ayrılamazsınız ama bir ortakla ayrılabilirsiniz. Ailelerin iletişimde kalmalarını sağlayan bir uygulama olan Life360’ın Chris Hulls’u kurucu ortağı Alex Haro ile California Üniversitesi, Berkeley’dek, bir iş planı yarışmasında tanıştığı kontaklar sonucunda tanıştılar.

 

26. Tamamen iş sektöründen alakasız yarışmalara katılarak

 

Hero911 adlı polisler ve okullardaki acil durumlar için bir uygulama yapan kurucu ortaklar Brian Estes ve Nate McVicker, bana bir poker turnuvasında tanıştıklarını söylediler.

 

27. Bir ders alarak

 

İdeal kurucu ortağınızla üniversitede tanışamadınız mı? İlgili alanda farklı bir ders almayı deneyin, bu kez birlikte çalışacak muhteşem biri için gözünüzü açık tutarak.

 

28. Kardeşlerinizin arkadaşları

 

Kim kardeşleriniz kadar iyi arkanızı kollayabilir ki? (Eğer bu sorunun cevabı karmaşıksa 29. maddeye ilerleyin.) Eğer kız ya da erkek kardeşiniz sizin ihtiyacınız olan becerilere sahip birine güveniyorsa belki de bu sizin de onlara güvenebileceğinizin bir işaretidir.

 

29. Eski tedarikçiler

 

Bu, eski tedarikçisi Rob Beal ile bir marka ve pazarlama firması olan idfive’ı kuran Andres Zapata için işe yaradı. Ancak, “Evlenmeden önce randevulaşın. Tam anlamıyla bağlanmadan önce birlikte birkaç proje yapın,” tavsiyesinde bulunuyor.

 

30. Eski bir patron

 

Eğer hiyerarşik bir düzende birlikte çalışmaktan keyif aldıysanız eşit şartlarda da birlikte çalışabilirsiniz.

 

31. Aramaya devam ederken tek başınıza başlamak

 

Bandwidth’in CEO’su David Morken, kendi şirketini 1999’da tek başına kurdu buna rağmen “gerçek anlamda birlikte çalışabileceği biri için masasında dua ettiğini,” söylüyor. Yine de hayatta kalmayı başardı ve şimdi şirketinin 300 çalışanı ve 160 milyon dolar geliri var.

 

32. Aile bireylerinin arkadaşları

 

Eğer ailenize ve arkadaşlarınıza kurucu ortak aradığınızı söylüyorsanız hiç aklınıza gelmeyen biriyle yakın olduklarını öğrenebilirsiniz. Belki babanızın el işi dersinden arkadaşı? Annenizin poligondan arkadaşı? Burada alışılmadık örnekler kullanmaya çalışıyorum ama asıl anlatmak istediğim geniş ve yaratıcı düşünmek gerektiği. Tanıdıkları kimle tanışmalısınız?

 

33. Online forumlar

 

Hey, insanlar internet üzerinden randevulaşıp ilişki yaşayabiliyor. O zaman neden bu yolla kurucu ortak bulamasınlar? ViralSweep’in Giancarlo Massaro’su kurucu ortağıyla on yıl önce daha yeniyetmelerken Sitepoint adlı bir forumda tanıştılar.

 

34. Partilere gitmek

 

Sosyalleşin. Bu Desiree Vargas Wrigley ve kurucu ortağı Ethan Austin’in tanışma şekli — bir Super Bowl partisi. İhtiyacı olan “aile ve arkadaşların sevdikleri biri için para bulabilecekleri ücretsiz online fon yaratma sayfaları” sağlayan GiveForward’ı kurmaya kadar ilerlediler.

 

35. Ağınızı dürtün

 

Michael Ivey, kurucu ortağı ile Dallas’ta ortak kontakların önerisiyle tanıştığını söyledi. “Herkes tanışmamız gerektiğini söyledi. Üç ay sonra Modern Message’ı kurduk,” dedi ve ekledi “yazınız için bir ortaklık kurmadan ÖNCE birlikte baskı altında çalışmış olmanın önemini vurgulamak isterim.”

 

36. Bir stajyer çalıştırmak

 

Mike Szymczak, California’daki Major League Soccer’da Jason Lucash’ın stajyeri olarak başladı. Lucash Jansport’ta bir işe girecek kadar ilerlediğinde Szymczak’ı da onunla beraber çalışması için yanına aldı. Yıllar sonra OrigAudio’yu kurdular ve yılda 5 milyon dolar kazandıklarını söylüyorlar.

 

37. Serbest çalışanlarla çalışmak

 

Eğer eski bir çalışanınız veya patronunuzla bir iş kurabileceğinizi düşünüyorsanız neden bir serbest çalışan olmasın? İngiliz bir satış elemanı olan Scott Barlow, ilk olarak serbest çalışan bulma sitesi oDesk’ten animatör olarak çalıştırdığı Sırbistan’da Michal isimli bir kurucu ortakla küçük bir pazarlama işi kurduğunu söyledi.

 

38. Bir ortak çalışma alanında çalışmak

 

Bu maddede yanlıyım, ortak çalışma alanında muhteşem bir deneyim yaşadım ve bunun nasıl işe yaradığını kesinlikle görebiliyorum. Örneğin, Frank Muscarello ve Ben Blair 1871’de Chicago başlangıç merkezinde ayrı ayrı çalışmaya başladıktan bir yıldan az süre sonra, bir araya geldiler ve online kullanılmış bilişim donanımları alış ve satışı için kullanılan MarkItx’i kurdular.

 

39. Bir video reklamı yayınlamak

 

Bu alışılmadık ama neden olmasın? Yaklaşık yedi yıl önce, Wanelo’nun kurucusu ve CEO’su Deena Varshavskaya, teknik bir kurucu ortak aradığı dört dakikalık bir YouTube videosu yayınladı. Aslında bu başarılı bir arayış değildi ama ona bedava reklam kazandırdı.

 

40. Arkadaşlarınızın üniversite arkadaşları

 

Agnieszka Wilk, iç dekorasyon web sitesi Decorilla’yı kurmasına yardım etmesi için teknik bir kurucu ortak aramaktaydı ve MIT’den mezun bir arkadaşının sınıf arkadaşıyla birleşti. “Bir kere onu işe dâhil ettikten sonra teknik kurulum takımımızın kalanını dâhil etmek daha kolay oldu” dedi.

 

41. Sunum yapmaya başlayın

 

Rob Daley ve Henry Thorne, robot bebek araçları yapan 4moms’un kurucu ortakları Thorne, Daley’nin o zamanlar çalıştığı girişim sermayesi firmasına sunum yaptığında tanıştılar. Yatırım alamadı fakat bir ortak kazandı.

 

42. Yurt dışı seyahatinde

 

Josh Rosenwald ve Jojo Hedaya, Unroll.Me’nin kurucu ortakları lise ve üniversite arasındaki bir yıllık boşluklarında, 2008’de yurt dışında okurken tanıştılar. E-posta düzenleme sistemleri iki yılda 700.000 kullanıcıya ulaştı.

 

43. En iyi arkadaşınızla

 

Geçen yıl 30 milyon dolar kazandığını söyledikleri bir pazarlama ve promosyon şirketi olan PERQ’in kurucu ortakları Scott Hill ve Andy Medley, araba satıcıları için satış tüyoları geliştiren ilk işlerine girmeden önce üniversitede oda arkadaşı ve en iyi arkadaşlardı. Şimdi sormam gerekiyor: en yakın arkadaşlarımla bir iş kurarsam hala en yakın arkadaş olarak kalabilir miyiz? Hill ve Medley kendileri için işe yaradığını söylüyorlar.

 

44. Bir müşteriyle takım olmak

 

Bu birlikte çalıştığınız insanlar modellerini biraz değiştirip bir müşteriyi işinize dâhil edebilirsiniz. Örnek olarak, Dee Dee Shaw’ın Wilmigton, N.C.’da Monkee’s adında bir mağazası vardı; Brenda Maready adlı bir müşterisiyle birlikte bir bayilik sistemi kurdular.

 

45. Gönüllülük yaparak

 

Kurucu ortaklar Michael Marshall ve Paola Moya okurken tanışmadılar. Bunun yerine Marshal mezun oldukları okul için ortak olarak yapılan bir mimari projesine gönüllü danışmanlık yaparken bir araya geldiler. Moya’nın işinden etkilenen Marshall, onunla bir araya geldi ve Washington’da Marshall Moya Design’ı kurdular.

 

46. Bir iş fuarında

 

Sektörünüzle ilgili birilerini bir iş fuarından daha iyi nerede bulabilirsiniz ki? Böyle bir yerde kurucu ortağıyla tanışan ve kendin yap ürünleri endüstrisinde uzmanlaşan pazarlama danışmanlığı firması kuran Melony Miller Bradley’de işe yaradı.

 

47. Moda konusundaki yeteneğiniz sayesinde

 

Washington’daki Living Social’da beraber çalışırlarken Ricky Choi, Phil Moldavsky’nin oldukça iyi giyindiğini fark etti ama kendisi sürekli standart beyaz spor çorapları giyiyordu. Birkaç çorapla alakalı konuşmadan sonra, işleri Nice Laundry doğdu.

 

48. Bir profesyonel işe alarak

 

On yıl önce, Stece Anderson oğluyla davranış sorunları yaşarken, terapistler James ve Janet Lehman ile tanıştı. Sonuçlarından o kadar etkilendi ki onları bir takım olmaya ve Total Transformation çocuk davranışı geliştirme programını başlatmaya ikna etti.

 

49. Endüstri mezun etkinliklerinde

 

Neden ortak sektör eski çalışanları ile mezunlar etkinliklerinin deneyimlerini birleştirmeyelim ki? Bir mobil haber organizasyonu olan Circa’nın kurucu ortakları Matt Galligan ve Ben Huh, Techstars için bir eski çalışanlar etkinliğinde tanıştılar.

 

50. Bir popüler girişimcilik sitesi kurması için bir makale yazarına başvurun.

 

Hey, neden olmasın? Ben hep enteresan yeni bir girişim arayışındayım.

 

Bu makale  Bill Murphy Jr‘ın 31 Mart 2014’te inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here