Yüzüklerin Efendisi’ne Bir De Bu Yönden Bakın

İster kitaplarını isterseniz de filmleri tercih edin J.R.R. Tolkien bize girişimcilik yolculuğumuzda uygulayabileceğimiz dersleri bir şekilde aktarmaktadır.

 

Bir girişimci olarak, etrafımızda ne olursa olsun bizim görevimiz (bir şeyler yapmak, bir şeyler inşa etmek, birilerine örnek olmak, topluluğa konuşmak, vb.) kesinlikle ve sadece bize aittir. Bu yalnız bir yolculuk çünkü girişimci olmayan insanlar bizim imkansız gözükmesine rağmen daha ileri gitmek için olan yanıp tutuşmamızı anlayamazlar.

 

Yüzüklerin efendisi benim 5. ya da 6. sınıftan itibaren takıntım olmuştur. Birkaç yılda bir yada iki kez tekrardan okurum ya da bir kısmını ses kaydından dinlerim çünkü kelimeler o kadar güzel yazılmış ki resmen ruhuma işleniyor ve Frodo karakteri ile güçlü bir bağ kurabiliyorum. İster kitabı isterseniz de filmleri tercih edin Tolkien bize girişimcilikte kullanabileceğimiz mükemmel bir bilgelik bırakmıştır.

 

Girişimcilik maceranızda hayatta kalabilmeniz için işte Tolkien’den esinlendiğim derslerim:

 

  1. Bilbo yolculuğuna çıkmak istemedi fakat kaderini kabullendiğinde o kendinin ve komşularının hayallerindekinden çok daha zengin oldu.

 

Bazı günler bu yolculuğa çıkmak istemeyiz fakat bu yol çoktan önümüze serilmiştir. Kendinizle yüzleşin; biz girişimciler berbat birer işçiyiz ve bir girişimci olmak genelde kötü kokar. Biz izole edilmiş, yalnız ve kendi vizyonumuzu gerçeğe çevirecek tek şeyin kendi omuzlarımızdaki yük olduğunu hissederiz. Kendine ait bir şeyler yaratma (bir şirket, bir ürün, bir hareket, vb.) hissini anlayamayacak insanlar bizim bu isteğimizi köreltmeye çalışırlar çünkü bizi beklediğini bildiğimiz ödüllerin anlamını kavrayamazlar. Tabii ki beklediğimiz ödüllerden bazıları parasaldır fakat aynı zamanda yaptığımız şeyden içsel bir tatmin duygusu da yaşamak isteriz.

 

  1. Yüzük sadece Frodo ve Bilbo’nun yükü de olsa, onlar gerçekte yalnız değildi.

 

Yüzeysel olarak baktığımız zaman biz girişimciler genellikle izole edilmiş gibi hissederiz. Yolculuğumuzu diğerleri ile paylaşabileceğimizi hatırlamak önemlidir.  Sizin güçsüz olduğunuz yerde takımınızın gücü size yardım eder. Bilbo ve Frodo’nun arkadaşları vardı ve yolculuğun sonunda hep beraber olana dek onlara destek veren, yemek yapan, güvenli bir yer sunan, göz kulak olan ya da sadece moral yükseltmek için şarkı söyleyen insanlar mutlaka olmuştur.

 

  1. Kendi kendinize halledebileceğinizden daha büyük sorunlar için, birine danışın.

 

Bir problemimiz varsa ve bunu nasıl çözeceğimizi bilmiyorsak yapabileceğimiz en iyi iş daha fazla bilgi toplamaktır. İnsanların uzmanlıklarına göre onlardan danışmanlık kurulu oluşturun onlardan alacağınız bilgileri ne yapacağınız ile ilgili karar almak için kullanın.

 

  1. Elfler ve Cüceler beraber çalışmayı öğrendiyse, yaratıcı olanlar ve mantıkçılar, teknoloji tutkunları ve müşteri hizmetleri uzmanları da beraber çalışabilirler.

 

Birbirimizin gücüne dayanarak hareket etmek bize daha geniş bir kaynak havuzu ve potansiyel çözümler sunar. Beraber olduğumuz, bir hedefe odaklandığımız ve aynı dili konuşmaya çalıştığımız zaman önümüze çıkan tüm engelleri aşarız.

 

  1. Hem Bilbo hem de Frodo Gandalf’a son derece güvendi.

 

Güvenilir bir rehbere sahip olmak çok kritiktir. Bilbo ve Frodo yolculuklarında Gandalf’tan öneriler almışlardır. Gandalf onları tanıyordu ve karşılarına çıkacak tüm zorlukları biliyordu. Ne Bilbo’nun ne de Frodo’nun sahip olduklarını bilmedikleri iç yeteneklerini görebiliyordu.

 

  1. Kararsız kaldıysan içindeki sesi dinle.

 

Rivendell’deki oturumda Frodo görevi onun alması gerektiğini biliyordu fakat nasıl yapacağını bilmiyordu. Yolculuk boyunca iç sesine güvenerek zor kararlar aldı. İçindeki ses ona sorumluluğunu alabileceği kararları ne getireceğini tam anlamıyla bilmediği halde vermesinde yardımcı oldu.

 

  1. Frodo’nun her zaman Sam’i vardı.

 

Frodo ile çok benzetilsem de Samwise Gamgee her zaman benim favori karakterim olmuştur. Frodo hangi zorluklardan geçerse geçsin Sam her zaman onun yanında olmuştur. O Frodo’ya göz kulak olmuş, ihtiyaçlarını karşılamış ve zor zamanlarda yanında olup, sonuna kadar onunla beraber kalmıştır.

 

Başından beri Sam Frodo’yu yapabileceği her şey ile desteklemek istemiştir. Shire’ı bırakmak ona zor gelse de Frodo’yu kendi başına bırakmamıştır. Frodo’yu yolunda tutmak için yemek pişirdi, avladı ve ne gerekiyorsa yaptı. Frodo ölümün eşiğinde iken onun yanında kaldı. Sam Frodo’nun öldüğünü sandığı zaman bile yüzüğü yerden alarak Frodo’nun görevine devam etmiştir. Frodo amacından sapıp yüzüğe takıntılı hale geldiğinde ve düşündüğü her şeyi güç uğruna feda edebilecek bir şekilde gözü büründüğünde  Sam onun karşısında durup ona neyin önemli olduğunu hatırlatmıştır. (Filmin sonunda kesinlikle Frodo’yu Gollum kurtarmıştır fakat Sam bile Frodo’nun parmağını kesmeyi akıl edemez!)

 

Siz de kendi Sam’inizi bulun. İster bir eş, kuzen, arkadaş ya da iş ortağı olsun her zaman güvenebileceğimiz ve serüvenimiz boyunca yanımızda isteyeceğimiz biri olacaktır.

 

Ve hiçbir zaman şunu unutmayın:

 

Altın olan her şey parlamaz,
Her gezgin yitirmemiştir yolunu,

  • R.R. Tolkien

 

Bu makale inc.com’da Ariana Ayu tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimcilerin Bilmesi Gereken 10 Teknoloji Terimi

Her sektörün o alanda geçerli bir “argo” dili vardır. Düzinelerce kısaltma ve yazılım terimleri içeren teknoloji endüstrisi bunun en önemli örneklerinden biridir. Teknolojiyle ilgili bir şey okurken kendinizi bu terimler yüzünden başka dilde bir metin okuyormuş gibi hissedebilirsiniz. İşte bir girişimci olarak, ne ürettiğiniz fark etmeksizin, aşina olmanız gereken 35 teknoloji terimi...

Girişimciler Delidir

Girişimci olmak mantıksızdır. Bir girişimci olmanın getirilerini (yani olasılık dahilinde mümkün olan tüm sonuçları) güvenli bir hayat süren…