Zaman Geçiyor!

0
4167

Zaman biz istesek de istemesek de çok hızlı geçiyor. Hepimiz biliyoruz ki bir daha asla bulunduğumuz yaşta olamayacağız. Ne bir daha 21 yaşında ne bir daha 22 yaşında olacağız. Bu yüzden naçizane tavsiyelerim olacak üniversitede bulunduğunuz zamanlar için.

1) Üniversite okuduğun şehri keşfet!

Durup bir bak nerede okuduğuna, nerede vakit geçirdiğine, nerede vakit geçireceğine.   Sokaklar çok güzel, dışarı çık! Sokakları keşfet, tarihini oku. Eminim öğreneceğin, kendinden bir şeyler bulabileceğin bir şeyler çıkacaktır karşına.

 

2) Mutlaka bir öğrenci kulübünde aktif olarak çalış.

      Üniversiteye ilk girdiğim yılı dün gibi hatırlıyorum. 10 tane farklı öğrenci kulübüne yazılmıştım. Bir şeyler yapmalıyım demiştim. Sadece derslere girerek bu üniversite yılları geçmez demiştim kendi kendime. Elbette 10 kulüpte aktif olarak çalışmadım. Bana en yakın olanla yoluma aktif olarak devam ettim.Kulüplerde aktif olarak çalışmanız iletişim becerilerinizi, iş yapma kabiliyetinizi, özgüveninizi geliştiriyor ve tabiki ekip çalışmasının ne olduğunu tam anlamıyla öğrenebileceğiniz yerlerden biri. Denendi, test edildi 🙂  

 

     3) Sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı ihmal etme!

      Biz bazı imkanlara veya bazı şanslara sahibiz ama hiçbirimiz bu dünyaya eşit şartlarla gelmedik. Ancak aynı dünyada yaşıyor, aynı havayı soluyoruz. Bu yüzden her birimizin aynı imkanlara sahip olması gerektiğine ve bunun için çalışması gerektiğine inanıyorum.

 

4) Hobi edinin!

Sadece derslere girerek ya da ders çalışarak mezun olmayın. Size keyif veren güzel bir hobi edinin ve onun için vakit ayırın. Sizi mental olarak rahatlatacaktır.

 

5) Dünyadaki değişimi takip et!

Dünyada her gün birçok yenilik oluyor. Bunları kaçırma. Hayatı yakalamak, gelişmelerden ve değişimlerden haberdar olmak için gündemi takip et! Her gün yeni bir bilgi edinmeyi ihmal etme. Emin ol önünde sonunda her zaman bilgi kazanır 🙂

 

6) Az uyu!

Hayat uyumaya vakit ayırmak için çok kısa. Güne erken başla. İşte o zaman fark edeceksin ki ne kadar çok şey yapmışsın. Ders çalışmışsın, hobilerine, arkadaşlarına, en sevdiğin kitabı bile defalarca okumaya vakit bulmuşsun belki de.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here