Zengin Olmak (Ve Kalmak) İçin Atılacak Temel Adımlar

1
3339

Hepimizin doğrudan para kazanmaya odaklanırız. Ancak zenginlerden öğrendiğim tek şey; eğer sadece zengin olmayı değil aynı zamanda zengin kalmayı da istiyorsan ilk başta yapmak zorunda olduğun bir şey vardır.

 

“Para Kazan, Zengin Yaşa” kitabı için 75 başarılı girişimci ile röportaj yaptım ve hepsi aynı mesajı verdi:

 

Eğer bir gökdelen inşa etmek istiyorsanız, ilk başta güçlü bir temel inşa etmelisiniz.

 

Milyonlarca insanın maddi açıdan daha iyi bir duruma girebilmesine engel olan ve aynı zamanda piyango kazananların birkaç yıl sonra büyük kazançlarını bitirmelerine sebep olan tek neden bu adımı atlamaktır. Bu yüzden, uzun vadeli, doğru ve büyük zenginlik yaratmak için, en başta bunu yapmanın altını çizmeyi gerçekten istemelisiniz.

 

Zenginlerin bir servet kazanmanızı sağlayacağını defalarca söylediği 5 ortak unsur vardır :

 

the foundation

 

 

1. Zihniyet

 

“Zihniyet önemli bir şey değildir. Tek bir şeydir.” – Mark Sieverkropp

 

Her şeyin merkezindeki zihniyettir: zenginlik ve başarı hakkında düşünme şekliniz. Düşünceler hareketlere ve en sonunda sonuçlara neden olan duygulara sebep olur. Böylece, eğer daha iyi sonuçlar isterseniz (bakınız: herkes), doğru düşüncelerle başlamak zorundasınız.

 

Doğru bir zihniyet, kendine güveni, farkında olmayı ve büyük başarı fikrini içerir. Bizim büyük bir çoğunluğumuz kendi kendimizin en büyük düşmanı olurken ve dünyayı yetersiz olarak görmeyi öğrenirken, zenginler büyük düşünürler ve dünyanın bereketli olduğunu düşünürler. Biz kendi potansiyelimizi yerine getirmede kendimize engel oluruz ve bu doğru zihniyeti, davranışı ve inançları yaratana kadar hayatlarımızda büyük zenginliği ve başarıyı görmeyeceğiz.

 

2. Ağ

 

“Ağınız başarınız için ilk anahtardır” – David Wood

 

Çevreniz kim olacağınızı belirler, böylece doğru bir ağ kurmak zenginliği kurmada kesinlikle önemli bir bölümdür. Hayatın herhangi bir yerinde büyük bir başarıya sahip olmak her zaman kolay değildir, bu yüzden çevrenizde size ilham veren, öğreten, çaba harcayan motive edici ve destekleyici insanlara ihtiyacınız vardır. Kendi başınıza yapmanız zordur, dolayısıyla yapmayın!

 

Bu gönderiyi okuduktan sonra tek bir şey yaparsanız, bunu yapın: ağınızı geliştirin. Rahat bir yere dışarıya çıkın, hem kişisel hem çevrimiçi gruplara katılın ve sizin istediğiniz şeyi yapan diğer insanları bulun. Bu çıktığınız yolda gerekli olan güvenli desteği verirken aynı zamanda başarınızı hızlı bir şekilde elde etmenize imkan sağlayacaktır.

 

3. Alışkanlıklar

 

“Paranızla ne yaptığınızı bilin. Eğer elinizdeki parayı yönetemiyorsanız, daha fazlasını da yönetemezsiniz. Temel para alışkanlıklarınızı not aldığınızda, gelişebileceksiniz.” – Ann Wilson

 

Şunu tekrarlamama izin verin: Eğer elinizdekini yönetemiyorsanız, daha fazlasını da yönetemezsiniz!

 

İnsanlar her zaman paraları olsaydı farklı bir şekilde davranacaklarını söylerler, ancak bilinmesi gereken önemli şey alışkanlıkların sonuçları yaratacağıdır – tersi değil. Milyonerler genellikle mükemmel alışkanlıklara sahip olarak, onları defalarca yaparak, zamana ve bileşik faize izin vererek zengin olurlar. Doğru alışkanlıkları şimdi yaratın, böylece daha sonra parayla ilgili endişelenmenize gerek kalmaz.

 

4. Bilgi

 

“Zenginlik engel olunamayan bir şeydir. Ben bir bilgi zenginliğine sahibim ve bu da doğru gücün uzandığı yerdir.” – John Dumas

 

Kazanmadan önce öğrenmek zorundasınız. Çok fazla uzman (kendim de dahil) nihayetinde kendi kendilerinin patronu olmayı göze almadan önce kurumsallık içinde harekete geçtiklerini kitapta vurgulamışlardır. Bu öğrenmek için ödeme aldığınızdan dolayı çoğu insan için büyük bir kariyer yoludur.

 

Sıfırdan bir şeye başlamak zordur. İhtiyacınız olan şeyler deneyim ve bilgidir ve daha sonra önünüzde milyon tane alternatifiniz olacaktır. Bilgiye sahip olduğunuz ve bunu harekete geçmeyle birleştirdiğiniz zaman tam güce sahip olduğunuz zamandır.

 

5. Mali durumlar

 

“Kendi hayatınızın CFO’su ( Mali İşler Üst Yöneticisi) olun.” – J.D. Roth

 

Güçlü bir temele sahip olmanın son bölümü hiç borcu olmamayı, doğru korumayı ( gerekli sigortalar) ve acil bir para kaynağını dahil eden mali durumlarınıza sırayla sahip olmanızı içerir.

 

Kitapta Ann Wilson’un söylediği gibi borç “bedava zenginlik”dir ve milyonları mali durumlarıyla ilerleme kaydetmelerinden alıkoyar. Bileşik faiz ya sizin için ya da size karşı çalışır ve kendi iyiliğinizde onu gerçekten çalıştırabilmek için borçtan kurtulmak ilk önemli adımdır.

 

Bunun yanı sıra, bekleyebileceğiniz tek şey beklenmeyecek bir şeyin olacağıdır. Bundan dolayı hazırlıklı olmanız gerekir. Sigortalar ve özellikle bir acil fon hazırlıklı olmak için anahtar yollardır. Çoğu uzman kişi iş kaybı ya da diğer olabilecek şanssız olaylar için insanların kolayca ulaşabilecekleri bir hesapta 6 aylık giderlerini kenara koyması ya da en az 10000 dolara sahip olması gerektiğini söylüyor.

 

Önemli olan zorlukları ya da sürprizleri tahmin etmek ve onlara hazırlıklı olmaktır böylece elde edeceğiniz zenginlerden sizi caydırmazlar.

 

Hepsi bu. Bu beş unsurun her birini inşa edin ve onları bu izleyeceğiniz yol boyunca güçlendirmeye devam edin – böylece daha fazla risk üstlenmek ve gaza basmak için hazır olacaksınız. Güzel olan şey bu maddelerin her birine bugün başlayabilirsiniz. Mali durumlarınızı yola koyarken, bir yatırımcı ve/veya girişimci olarak başarmak için gerekli olan doğru alışkanlıkları ve becerileri öğrenmek için günlük vakit harcayın. Her hafta ağ iletişimine ve hayranı olduğunuz diğer insanlarla iletişim kurmaya vakit harcayınız. Ne kadar çok bilseniz de, daha fazlasını öğrenmeye odaklanın.

 

Bu alanları kurarak ve onları güçlendirerek zenginleri sadece mümkün değil aynı zamanda kaçınılmaz yapan hareket gücünü inşa etmeye başlayacaksınız. Şimdi, bu kuleyi inşa etmenin zamanı.

 

Bu makale  Austin Netzly’un  31 Aralık 2014 tarihinde under30ceo.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here