Girvak Fellow Furkan İnalcık’tan video aşaması için adaylara tavsiyeler!

Fellow programı başvuru sürecinin video aşamasında son günlere geldik. Eminim benim gibi bütün vakti değerlendirmeye çalışıp videosunu son anda yükleyecek adaylar vardır. Süreci iki kere yaşamış ve video aşamalarında çok vakit harcamış biri olarak birkaç fikrimi paylaşmaya çalışacağım. Umarım faydalı olur.

Bence video aşaması tüm süreç boyunca özenli bir hazırlığın en çok gerektiği adım. Seçilmeyi ne kadar istediğinizi göstermek için ilk büyük fırsat.

1- Videoda neye özen göstereceğinize iyi düşünüp karar vermenizi tavsiye ederim. Kısıtlı bir sürede her yönüyle etkileyici bir video hazırlamak genelde mümkün olmuyor ancak önemli gördüğünüz noktalara emek harcamaktan çekinmeyin. Ben söyleyeceklerimin beni en iyi şekilde ifade etmesini istediğim için belirli bir metin hazırlayarak konuştum. Çekim yapmadan önce provalar yapıp süreyi etkili kullanmaya ve ifadelerimin yeterince iyi olduğundan emin olmaya çalıştım.

2- Bu videoyu kişisel markanızın bir reklam filmi gibi düşünebilirsiniz. Girişimcilik Vakfının karşısına henüz tanınmamış bir marka olarak çıkıp güvenilir ve cazip bir aday olduğumuzu hissettirmemiz gerekiyor. Girişimcilik Vakfına tercih edilmeniz için somut nedenler vermeye çalışın. Ayrıca iyi bir markanın sağladığı somut faydaların yanında gizemli bir cazibesinin olduğunu hatırlayın. Bunu sağlamak için gizli yöntemlerinizi kullanmaktan çekinmeyin. J

3- 3 dakika, izleyen kişiler için aslında oldukça uzun bir süre; bu nedenle dikkat dağınıklığını önlemek için videonun bütünlüğünden ve birbiriyle bağlantılı bölümlerden oluştuğundan emin olmak faydalı olabilir. Yaratıcılığınızı kullanma konusunda istekli olmanızı ve dikkat çekici ayrıntılar eklemenizi tavsiye ederim.

4- Kendinizi videoyu değerlendirecek kişilerin yerine koymayı deneyebilirsiniz. Siz Girişimcilik Vakfı için en doğru insanları seçmek isteseydiniz nelere dikkat ederdiniz? Tüm aşamalar boyunca Girvak ile empati kurabilmenin, stratejik olarak avantajlı olduğu kadar rahat bir süreç geçirmenizi sağlayacağına da inanıyorum. Ben bunu ikinci başvurumda başarmıştım. J

5- Youtube’daki diğer videoları “yeteri” kadar izlemek gerektiğini düşünüyorum. Ben biraz abarttığımı itiraf edebilirim. Bence videoları incelemeye gereğinden fazla vakit harcamak, faydalı olmadığı gibi kendinizi diğer insanlarla gereksiz biçimde kıyaslamanıza sebep olabilir. Özellikle ilk başvurumda, başarılı bulduğum videolar benim motivasyonumu olumsuz etkilemişti.

Benim için her iki başvuru da heyecanlı ve yararlı geçti. Süreç boyunca kendimize dair pek çok şey öğrendiğimizi düşünüyorum. Bu eğitici yolculuk umarım tüm adayların hayallerine yaklaşmasını sağlar. İyi yolculuklar…

M. Furkan İnalcık

Başvuru videolarını aşağıdaki bağlantılardan izleyebilirsiniz.

2016 yılı başvuru videosu: https://www.youtube.com/watch?v=rLnHw1YlhTE

2017 yılı başvuru videosu: https://www.youtube.com/watch?v=aJeayxictV8

–>
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Seyyar Girişimci

Üniversiteye başladığımdan beri yazlarımı sırt çantamla seyahat ederek geçiriyorum. Her gün farklı ülkelerden, farklı hayatlardan birçok insanın eşsiz hikayesini dinleme fırsatı buluyorum böylece. Bu bana öyle değerli hayat dersleri veriyor ki, en meşhur girişimci mentorum olsa bu kadar ilham alır mıyım almaz mıyım emin değilim.

Umuta Yıldız

Nasa’da çalışan Türk Astrofizikçi dediğimiz, özellikle havacılık ve uzay alanına ilgi duyan bir öğrencinin, üniversite hayatı boyunca en…

Mutluluk

Geçenlerde bir dostumla 'paylaşmak' üzerine çok kısa bir sohbetimiz oldu. 'Paylaşmanın tadına varmak' üzerine geçen sohbetimizde en son ne zaman, neleri, ne kadar paylaştığımız üzerine konuştuk. Pek kötü birer insan olmasak bile yine de sorguladık durumumuzu. Biz gerçekten insanlara ne veriyoruz? Neyi, ne kadar paylaşıyoruz? Siz de soruyor musunuz bu soruyu kendinize?