Besbelli Şeyler

Bazen besbelli, apaçık ortada dediğimiz şeyler besbelli yanlış olabiliyor. Bu yanıldığımız besbellilikleri bir öğrenme aracı olarak gördüğümüzde hatta hayatımızdaki besbelliliklere meydan okuduğumuzda ise fark yaratma şansına sahip oluyoruz. Birçok başarılı girişimcinin kabul görmüş besbellilikleri sorgulayabildiği için başarılı olduğuna inanıyorum.

‘Obvious’ kelimesinin Türkçe en iyi karşılığı nedir diye düşündüm ve başlığı ‘Besbelli’ koymaya karar verdim, dilbilim ile ilgilenen arkadaşlar eğer yanlışsa beni affedin.Yazımı II. Dünya Savaşı’ndan bir hikaye ile başlayacağım.

 

II. Dünya Savaşı’nda Alman uçak savarlara çok kayıp veren Kraliyet Hava Kuvvetleri (İngilizce Royal Air Force) bu duruma bir çözüm bulmak amacıyla uçaklarının zırhlarına ek destek yapmak ister. Bu takviyeyi uçakların hangi bölümlerine yapacaklarını ise saldıraya uğrayıp geri çekilen uçakların üzerindeki kurşun deliklerini inceleyerek yapmaya karar verirler. En çok kurşun deliği neredeyse oraya takviye yapmak gereklidir diye düşünürler. Bu, ‘besbelli’ bir yaklaşımdır fakat yanlıştır.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Vazgeçmekten Vazgeç!

Yarın olacağına inandıkların için, bugün bir savaşın içerisindesin. Karşı tarafında “yapamazsın ki!” diyenler, yanında ise inancın. Silahların ise; emek, sabır ve vazgeçmemek. Evet aslında en kolayıdır, hedefinden vazgeçmek. Yolundaki engelleri teker teker aşmaya çalışmak yerine, geri dönmek. Belki hedefine giden yolda birden fazla engelle karşılaşmış hatta her seferinde tökezlemiş olabilirsin. Ancak, o engelleri aşmaya başladığın ve hedefine yaklaştığını hissettiğin an yaşayacağın o hazzı sana hiçbir şey veremeyecek.

İlham

İlham; belki sabahın ilk ışıklarında, belki gecenin bir vaktinde, belki yeni keşfettiğiniz bir şarkıyı dinlerken, belki de eski bir şarkının anılarında kaybolurken ansızın kanınıza giren heyecan verici ve bir o kadar da şaşırtıcı o his...