Fellow Programı Seçilme Sürecim

Fellow Porgramı yeni dönem başvurularının açılmasına günler kalmışken bu yazı da başvuru yapacak olan yeni dönem Fellow adaylarının aklındaki sorulara cevap vererek Fellow Programı’na seçilme sürecimi anlatacağım. Başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum, Fellow olmak istiyorsanız sizi uzun ve heyecanlı bir süreç bekliyor. Programın seçim süreci 6 aşamadan oluşuyor ve her adımda farklı bir macera ile karşılaşıyorsunuz.

Fellow Porgramı yeni dönem başvurularının açılmasına günler kalmışken bu yazı da başvuru yapacak olan yeni dönem Fellow adaylarının aklındaki sorulara cevap vererek Fellow Programı seçilme aşamalarını ve seçilme sürecimi anlatacağım.

Seçim Süreci

İlk olarak şunu belirtmek istiyorum, Fellow olmak istiyorsanız sizi uzun ve heyecanlı bir süreç bekliyor. Programın seçim süreci 6 aşamadan oluşuyor ve her adımda farklı bir macera ile karşılaşıyorsunuz. Daha Fellow Programı’na seçilmeden önce bile seçim sürecinin her bir aşaması bana başka yerlerde edinemeyeceğim deneyimler kazandırmaya başlamıştı; bunun için hazırlıklı olun. Süreç boyunca edindiğim birçok deneyim bugün hala beni çok mutlu ediyor.

Şimdi gelelim aşamalara;

İlk Aşama CV puanlama, bu aşamada online olarak doldurulan CV puanlanıyor, değerlendiriliyor ve bir sonraki macerayı deneyimlemeye hak kazanan adaylar belirleniyor. Bu adayları ikinci aşama olan video aşaması bekliyor. Bana kalırsa en heyecanlı olan aşamalardan biri de ikinci aşama; çünkü bu aşamaya geçen Fellow adaylarından “Girişimcilik Vakfı’nın Fellow Programı’na başvurma motivasyonun ne?”, “Neden Girişimcilik?” sorularını yaratıcı ve açık bir şekilde yanıtlayan 3 dakikalık bir video hazırlamaları bekleniyor. Bu aşama benim en çok zorlandığım aşamaydı diyebilirim; çünkü daha önce hiç böyle bir video çekmemiştim ve bu konuda çok acemiydim. Ama biraz yaratıcılığınızı konuşturarak, iyi bir video çekmek mümkün. Benim çektiğim videoyu burdan izleyebilirsiniz.

 

 

Şimdi sıra 3.ve 4. Aşamalar olan Ennegram Kişilik Deseni ve Visual Questionary. Ennegram Kişilik Deseni; bireyin günlük hayatında ve iş yaşantısındaki davranışlarını ve kendini nasıl ifade ettiğini anlamaya yarayan online bir test. Bu test için size tavsiyem, testin tamamını dürüst ve samimi bir şekilde cevaplamanız. Visual Questionary ise Girişimcilik karekterinizin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla yapılan bir test. Beş dakikadan daha uzun sürmeyen, basit olan bu testte; analitik zekâ sorularını çözmeniz bekleniyor. İlk dört macerayı atlattıktan sonra sıra mülakatlara geliyor.

 

5. Aşama online mülakat oluyor, bu aşamada ön jüri üyeleri ile Skype üzerinden bir mülakat gerçekleştiriyorsunuz. Bütün adaylar birebir olarak verdiği cevaplara ve mülakatın nasıl geçtiğine göre değerlendirildiği için motivasyonunuz çok önemli. Bu aşamayı da geçtiğinizde Fellow olmaya son adım kalıyor.

 

Şimdi sıra son ve en heyecanlı maceraya geliyor Yüzyüze Mülakat. Bu aşamada Yönetim Kurulu Üyeleri ile bire bir mülakat yapmanız gerekiyor.  Benim en çok heyecanlandığım aşama buydu, mülakatıma girme ihtimali olan herkes hakkında detaylı bir araştırma yaptım ama yine de bu heyecanım mülakat anına kadar devam etti. Mülakata girdiğim anda karşılaştığım güler yüz ve samimiyet karşısında bir süre sonra heyecanım uçup gitmişti. Zaten bana kalırsa 6. Aşama, mülakattan çok bir sohbet havasında geçen, nasıl bittiğini anlayamadığınız harika bir deneyim. Bu aşama için size tavsiyem kendinize güvenin ve samimiyetinizi yansıtın. Ve unutmayın, bütün bu aşamaları geride bırakıp Fellow olarak seçilirseniz işte herşey o zaman başlıyor.

 

Fellow olma süresi bu şekilde işliyor. Girişimci olmak isteyen, ekosisteme dahil olup ekosistemi büyütmek isteyen bütün genç girişimcilerin başvuru yapmalarını isterim çünkü Fellow olmak ayrıcalıktır.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Kanatlanmak

Önemli bir dersimin ortasında ilk blog yazımı yazmayı planlamıyordum elbette ancak sabrımın son noktasından öncelikle merhaba! Havacılığın değiştirilemez…