Okeye Dönüyorum!

Bir girişimci hangi oyunları çok oynamalı, neleri sevmeli ya da neler yapmalı? Hangi kitapları okumalı, hangi dersleri almalı, kimleri network edinmeli, hangi projeleri gerçekleştirmeli… Tüm soruların yanıtı,

Kendini tanıma, kendini bilme (Nosce Te İpsum)

Birçok kişi ilham almak yerine taklit ediyor. İlham alın, fark yaratın…

Peki bizim gerçekten artık taklit etmek yerine, başkalarının doğrularını aramak yerine yepyeni bir şeyler yapmamız gerekmez mi? Kendimiz için yeni, özgün, biraz mutluluk katarak. 

Son zamanlarda oynamaktan çok keyif aldığım okey oyunundan aldığım ilhamı sizle paylaşmak istiyorum. Önceleri sürekli yenildiğim, taşları dizmeyi bilmediğim bir oyundu. Sonlara doğru harika bir şey fark ettim. Her yenildiğim de daha çok oynamak istedim ve vazgeçmedim. Çünkü elinizden eminseniz ve etrafınızdakilerin ellerinde neler kaldığını seziyor iseniz kazanıyorsunuz ama esas güzel nokta ise okeye döndüğünüzde süper puanlar kazanıyorsunuz. 

Herkesin fikri var, evet herkes çabalıyor… 

Belki de benim 1 senedir uğraştığım girişim fikrimi aranızdan biriniz ya da büyük bir firma yapmaya çalışıyordur. Yapsanız harika olur 🙂 ( İçeriği oluşturmak çok zor ama bu başlangıç maliyetini karşıladıktan sonra okey ile bitebilirsiniz…) 

Fark ettim ki aslında o hayran kaldığımız girişimciler her zaman okeye dönmüş. Oyunu stratejik oynamışlar. Peki herkesin gördüğü taşın +1 fazlası neydi? 

Okey gerçekten ne? İlhamımız, Özgünlüğümüz, Şansımız…

Normal oyunda iki okey var. Oyundaki gibi size hiç okey gelmeyebilir, size normal hayatta da hiç okey gelmemiş olabilir. Şunu eklemek isterim ki sizin yalnızca iki okeyiniz olmayacak çünkü elinizdeki taşların girişimcilikte azami bir sayısı yok.

(Karakter analizinizi yapın, eksikliklerinizi çok iyi gözlemleyin, kendinizi geliştirin. Unutmayın her zaman hangi silahınızı kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz ama en önemlisi kullanılabilecek tüm silahların eksikliklerini…)

Şimdi blöf zamanı değil, bir şeyleri öğrenene kadar en önemlisi kendinizi tanıyana kadar okeye dönebilirsiniz. Unutmayın fırsatlarla, şansınızla ve özgünlüğünüzle bir şeyleri sonuçlandırdığınız zaman çok daha fazla kazanacaksınız.

Siz de okeye dönecek misiniz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*