Hayal Kurmak Yerine İş Kurmanız İçin 8 Neden

Rüyamda iş arkadaşlarımla pikniğe gittiğimizi ve çocuklarıma uslu durmalarını yoksa işimi tehlikeye sokacaklarını söylediğimi gördüm. Bu aslında bir rüya değil, kâbustu. Eğer bu kâbusa bir isim takmam gerekseydi, bu isim muhtemelen “zorla aile eğlencesi” olurdu.

 

İşe kaç şirketle başladığınız önemli değil. Önemli olan doğru zamanda doğru kişi olabilmeniz. Hayatınızın geri kalanını “keşke” diye düşünmekle geçirmeyin, harekete geçin ve hayalinizi gerçekleştirmek için adım atın.

 

Pek çok ünlü kişi iş dünyasına başarısızlık ve yorgunlukla atıldı. Jay-Z kendisine albüm yapacak kimseyi bulamadığı için kendi albümünü kendi yaptı. Çoğu insan Bill Gates’in ilk iş girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını bilmez. Thomas Edison ampulü icat ederken dünyada en başarısız olan ilk 50 girişimcinin toplamından daha çok kez başarısız oldu. Bu bahsettiğimiz iş dâhileri muhtemelen iş girişimlerinin bıkkınlıktan ve kendilerine hayallerini gerçekleştirme özgürlüğü verecek olan işi yaratma umudundan beslendiklerinin farkındalardı.

 

Kendi işinizi kurmanın parayla ilgisi olmamalı. Tutku ve özgürlükle ilgisi olmalı. Hayatı kendi bildiğiniz gibi yaşama özgürlüğü. Bir daha kimseye hesap verme zorunluluğunuz olmaması özgürlüğü. Kendi şirket kültürünüzü oluşturmanız için özgürlük. İstediğiniz zaman hayır işi yapabilmeniz ya da çocukları sabah okula bırakıp aynı gün akşam okuldan alabilmeniz için bir hafta çalışmama özgürlüğü. Ailenizle, sevdiklerinizle bir hafta geçirebilmeniz için gerekli özgürlük. Kendiniz için çalıştığınızda bunun bir meritokrasi olduğunu bilmenin getirdiği özgürlük. Kariyerinizde kimsenin sınır çizemediğini bilmenin özgürlüğü. Eski şirketinizde sizi kendi başarılarına bir tehdit olarak görüp sizi de aşağıya çekmek isteyenlerin olmayacağı bir özgürlük. Tüm politik oyunlardan kurtulmanın özgürlüğü. Yaratıcılığınız için özgürlük. Bağış yapabilmeniz için özgürlük.

 

Kendiniz olabilmeniz için özgürlük.

 

İşte kendi hayatınızı yaşamanız için bu geceden itibaren iş planı yazmanızı gerektiren 8 neden:

 

1. Kendi işinizde çalışma özgürlüğü, neyi ne kadar telafi edeceğinizi bilmenizi sağlayan basit bir formül. Bu özgürlüğün getirileri kendi işinizin sahibi olmak. Bu sayede başkalarının karını, fikirlerini ya da çalışmasını çalmak zorunda olmadığınızı bilirsiniz. Şirket politikaları hayatı zorlaştırır, içinizdeki yaratıcı kişiyi ve özgürlüğü öldürür.

 

2. Kuralları koymanın ve bu kuralları bilmenin özgürlüğünü yaşamak sizi züccaciye dükkânında dans etmek zorunda kalmaktan kurtarır. Bu sayede iş için fazla iyi olduğunuzdan ya da başkalarının önüne geçip geçmediğinizden endişe duymazsınız.

 

3. Sizin dünya görüşünüzle ve sahip olduğunuz değerlerle benzerlik gösteren müşterileri seçme özgürlüğü yaşarsınız

 

4. Kendi sınırlarınızı kendiniz belirlemek ve kendinizle rekabet etmenin keyfini yaşarsınız. Şunu bilirsiniz ki, hayatınıza sınır koyan sizden başka kimse yoktur

 

5. Bir daha asla sabah yataktan zorla kalkıp işe gitmek zorunda olduğunuzu düşünmenize gerek kalmadığını bilmenin özgürlüğünün yaşarsınız

 

6. Kendi mutluluğunuzun peşinde olmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşarsınız

 

7. Hayır işlerine duyduğunuz tutkunun peşine düşebilir, dünyayı eskisinden daha iyi bir yer haline getirme amacınızı gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz

 

8. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşayıp çalışabileceğinizi bilmenin özgürlüğünü yaşarsınız. Günümüzün teknolojik ve dijital imkânları sayesinde yurt dışında çalışmak artık hayal değil. Artık Paris, Dubai, Montreal ya da Rio’da çalışmaya gidebilirsiniz.

 

Lütfen girişimcilik hayallerinizi tenha köşelerde tutmayın. İş planınızı yazmaya şimdi başlayın ve bugünden itibaren hayatı kendi istediğiniz gibi yaşamanın verdiği özgürlük hissinin keyfini çıkarın.

 

Bu makale inc.com‘da Chris Haroun tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*