İşte Dünyanın En Genç 10 Milyarderi

0
3402

Hayat adil değil. Bazıları milyarları kendi kazanmak zorundayken bazıları milyarder olarak doğuyor.

 

Mark Elliot Zuckerberg hariç dünyadaki genç milyarderlerin çoğu ikinci kategoride yer alıyor. 31 yaşındaki bu programlama dâhisi hiç şüphesiz kendi çabalarıyla milyarder olan nadir kişilerden. Oluşturduğu sosyal medya platformu ile bir milyardan fazla insanın iletişim şeklini sonsuza kadar değiştirdi ve sadece zenginliğin ötesinde bir şey başardı.

 

Facebook’un kurucu ortağı ve CEO’su, biz kez daha Wealth-X’in her yıl düzenlediği ve Ağustos ayında yayımladığı 35 yaşın altındaki en zengin insanlar listesine girmeyi başardı. Kurucu ortaklarından diğer ikisi de — bunlardan birisi Facebook’ta tam zamanlı çalışabilmek için Harvard’ı bıraktı — neredeyse listeye giriyordu.

 

Teknoloji geliştirerek zengin olanlar sadece Facebook’un orijinal beş kurucusundan üçü değil. Aynı zamanda Airbnb’nin 3 kurucusu da – 33 yaşındaki Brian Chesky, 32 yaşındaki Nathan Blecharczyk ve 33 yaşındaki Joe Gebbia — aklımızım alamayacağı kadar zenginler. Listeye girmeyi başaran en genç kişi unvanını elinde tutan Snapchat’in kurucu ortağı ve CEO’su Evan Spiegel – sadece 25 yaşında ve yaklaşık 1,9 milyar olan devasa bir servetin üzerinde oturuyor. Hoş olmalı.

 

10. Thomas Persson

Yaş: 30

Şirket: Hennes & Mauritz (H&M)

Tahmini net değeri: 2,7 milyar dolar

 

İsveçli Thomas Persson sizin de bildiğiniz ucuz ve şık ürünler satan H&M sayesinde lüks hayatı yaşıyor. İmajı yeni, genç ve güzel görünse de bu İsveçli şirket 1968’de Persson’ın büyük babası Avrupa’da Hennes ve Mauritz Widforss adlı iki firmayı birleştirmesiyle kurulmuş. Artık hikayeyi siz de biliyorsunuz.

 

Bu milyarder bekarın babası İsveç’in en zengin adamı ve onun erkek kardeşi, kız kardeşi ve halası da milyarderler. Persson dünyayı dolaşmak, kırmızı halılarda boy göstermek ve kasabayı kırmızıya boyamakla meşgul olmadığı zamanlarda, Londra Met Film Okulu’ndan mezun olduğu için film yapımcılığı ile ilgileniyor.

9. Joe Gebbia

Yaş: 33
Şirket: Airbnb
Tahmini net değeri: 3 milyar dolar

 

Joe Gebbia, Airbnb’nin papyonlu kurucu üyesi ve ürün müdürü, Rhode Island Tasarım Okulu’ndan arkadaşı Brian Chesky ile Airbnb’yi kurmadan önce üç farklı iş kurmuş. Hırslı bir mucit olan Gebbia, Critbuns adı verilen ve kalça şeklindeki taşınabilir koltuk minderini icat etti. Aynı zamanda, şuanda kapanmış olan iki grafik tasarım girişiminde bulundu.

 

Bu hırslı, ortaçağ mimarisi hayranı tasarımcı Airbnb’nin seyahat pazarında daha da derinlere giderek, bu sene Küba ve Afrika’da yeni pazarlara girmesini sağladı. Nihai hayalinin, geceleyin California Pacific Palisades’teki Eames Case Study House No 8’de yer ayırtmak olduğunu söylüyor. Eğer seçenekler dahilinde olsaydı bunu karşılayabileceği konusunda şüphelerimiz var.

 

8. Brian Chesky

Yaş: 33
Şirket: Airbnb
Tahmini net değeri: 3 milyar dolar

 

2007’de Brian Chesky ve oda arkadaşı Joe Gebbia San Francisco’daki apartmanlarının kiralarını bile ödeyemeyecek kadar züğürtlermiş. Ev sahipleri tarafından evden atılmamak için evlerindeki 3 adet yatağı tanesi 80 dolardan kiralamışlar. Paylaşım ekonomisinin babaları kiralık yataklarını pazarlamak üzere bir web sitesi hazırladılar ve hikaye böyle başladı.

 

8 yıl ve Y Combinator’dan sonra, o küçük internet girişimi her gece 800,000 kişiyi 190 ülkedeki 2 milyon adet eve sokan, Silikon Vadisi Unicorn’lar kulübünün yıldızı haline geldi.

 

Chesky, Airbnb fikrinin — şehir dışındayken başkalarının senin yatağında uyumasına izin vermek – annesi tarafından “olabilecek en kötü fikir” olarak nitelendirildiğini söyledi. Şimdi kimmiş şüpheci, Deborah Chesky? Oğlun sadece sahip olmasını istediğin sağlık sigortasına değil, aynı zamanda ne yapacağını bilmediği kadar çok paraya da sahip.

 

7. Nathan Blecharczyk

Yaş: 32
Şirket: Airbnb
Tahmini net değer: 3 milyar dolar

 

Airbnb Nathan Blecharczyk’in ilk büyük girişimi değil. Harvard bilgisayar bilimlerinden mezun olan Blecharczyk, henüz lisedeyken internet pazarlama sitelerinin öncüsü olan bir site kurdu ve bu site 20 ülkede hizmet verdi. 2008’de ortakları ile birlikte 25 milyar dolarlık Airbnb’yi kurup CTO olarak görev almadan önce Microsoft, Batiq ve OPNET gibi farklı yazılım firmalarında yazılım mühendisi olarak çalıştı.

 

6. Elizabeth Holmes

Yaş: 31
Şirket: Theranos
Tahmini net değeri: 4,5 milyar dolar

 

Mark Zuckerberg gibi Elizabeth Holmes da girişimcilik hayallerinin peşinden gitmek için ikinci sınıfta kaliteli bir üniversiteyi bıraktı. Bu tutkulu kimya mühendisliği öğrencisi okulu bırakıp genel olarak ailesinin üniversite eğitimi için biriktirdiği parayla Palo Alto, California merkezli devrimsel kan teşhisi girişimi Theranos’u kurduğunda 19 yaşındaydı.

 

Günümüzde 73 milyar dolarlık teşhis pazarında 9 milyar dolar değerindeki şirket, yakın zamanda Wall Street Journal patlamasına maruz kaldı. Çıkan haberde Theranos’un parmak ucu kan ölçüm teknolojisi ile ilgili zorluklar çektiği ve kullanamadığı yazıyordu. Holmes eleştirilere cevap vererek şirketin FDA onayı beklediğini ve bu onayı kesinlikle alacaklarından emin olduklarını söyledi.

 

5. Scott Duncan

Yaş: 32
Şirket: Enterprise Product Partners
Tahmini net değeri: 5 milyar dolar

 

Scott Duncan, milyarderler kulübüne girebilmek için silikon vadisi dâhisi olmanın gerekli olmadığının yaşayan kanıtıdır. Altın kaşıkla doğan Duncan babasından kalan astronomik başarılara imza atmış enerji boru hattı şirketi sayesinde zengin oldu. Aynı zamanda kız kardeşleri de zengin oldu ve eminiz ki onlar da milyarderler.

 

Houston merkezli büyük avcı zengin olarak büyümüş olabilir fakat babası Dan Duncan sıfırdan başlamıştı. Yoksul bir çiftçinin oğluyken 10,000 dolar ve iki propan kamyonu ile başladı. Bu noktan sonra yavaş ve istikrarlı bir yükselişe geçti ve bugün bu başarının meyvesini çocukları yiyor.

 

4. Eduardo Saverin

Yaş: 33
Şirket: 99
Net Değeri: 5,3 milyar dolar

 

Brezilya doğumlu Eduardo Saverin ile Mark Zuckerberg, Harvard’ta okulun ilk yılında tanıştılar ve iyi arkadaş oldular. Facebook’un kurucu ortağı — aynı zamanda ilk yatırımcısı ve mali işler müdürü — sosyal ağ büyümeye başladığında Zuckerberg tarafından terk edilmişti.

 

Sahibi olduğu %30 hissenin acımasızca elinden alınmasından sonra Zuckerberg’i dava etti. Sonunda açıklanmayan bir rakama anlaştılar ve dava düştü. Zuckerberg’in ne kadar ödediğini büyük ihtimalle hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Saverin ve Zuckerberg te tıpkı Winklevoss ikizleri gibi bir gizlilik anlaşması imzaladılar.

 

Başarılı ekonomist ve melek yatırımcı şuan, Singapur merkezli emlak alım satım platformu olan 99.co’nun yönetim kurulu başkanı. Eğer Saverin Facebook’ta sahibi olduğu hisseleri elinde tutmuş olsaydı şuanda 34 milyar doları vardı. Yazık olmuş.

 

3. Yang Huiyan

Yaş: 34
Şirket: Country Garden Holdings
Tahmini net değeri: 5,9 milyar dolar

 

Çin yerlisi Yang Huiyan elindekilerin çoğunu emlak geliştirme şirketi Country Garden Holdings’i 2007 yılında babasından devraldığında elde etti. Bu inanılmaz devir işlemi onu dünyanın en genç zenginlerinden birisi yaptı. Ohio Devlet Üniversitesi mezunu olan Huiyan’ın Asya’nın en zengin kadını olduğuna inanılıyor.

 

2. Dustin Moskovitz

Yaş: 31
Şirket: Asana
Tahmini net değeri: 9,3 milyar dolar

 

Facebook’taki dört yıllık kuruluş macerasında takma adı “Destroyer” olan Dustin Moskovitz, Mark Zuckerberg’in oda arkadaşı olduğu için çok şanslıydı. Facebook’un ilk teknoloji müdürü de üniversiteyi bıraktı ve Palo Alto’ya taşındı. Bundan sonra sosyal ağ devi büyük bir sıçrama yaptı. Bu kendi kendini eğitmiş kod yazma uzmanı, kod yazmayı özellikle Facebook’u yapmak için öğrenmişti. Daha sonra birlikte çalışan kişilerin e-mail olmadan iş birliği yapabilmelerini sağlayan bir uygulama olan Asana’nın kurucu ortağı olmak için şirketi bırakmıştı.

 

1. Mark Zuckerberg

Yaş: 31
Şirket: Facebook
Tahmini net değeri: 46,1 milyar dolar

 

Eski oda arkadaşları arasında takma adı “Slayer” olarak bilinen Mark Zuckerberg, Harvard’taki yurt odasından 4 Şubat 2004’te “thefacebook.com” u hayata geçirdi. O zaman sadece 19 yaşındaydı ve ticaret hakkında pek bilgisi yoktu. Bu kodlama dâhisi bundan iki yıl önce lisedeyken Microsoft tarafından kendisine yapılan 1 milyon dolarlık teklifi kabul etmemişti. AOL ile birlikte, Bill Gates’in sahibi olduğu yazılım şirketi Zuckerberg’in icat ettiği yenilikçi bir müzik uygulaması olan Synapse Media Player’ı kapmak istiyordu. Zuck akıllıca davrandı ve buna hemen atlamadı. Daha sonra, MTV Facebook’u 75 milyon dolara satın almak istedi. Ve yine akıllı davranarak hiç oralı olmadı. Her şeye rağmen, bu teklifler şu anda sahip olduklarını yanında devede kulak kalıyor.

 

 

Bu makale entrepreneur.com’da Kim Lachance Shandrow tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here